Ilustračné foto: Unsplash

Rekreačné poukazy sú tu už od roku 2019.

Využili ste už takzvané rekreačné poukazy? Ak nie, tak možno máte na ne nárok a ani o tom neviete. Ako vysvetľuje web Rekreačné poukazy, ide o nástroj financovania cestovného ruchu. Netýka sa však každého. 

Nárok na rekreačný poukaz má zamestnanec, ktorý je zamestnaný v spoločnosti s viac ako 50 zamestnancami. Zároveň je tu ešte jedna podmienka — musí mať zamestnanecký pomer aspoň 24 mesiacov, uvádza web. Okrem toho existuje aj výnimka, ktorá sa týka skráteného pracovného úväzku.

Dôležité je vedieť aj to, že ho môžete využiť iba na Slovensku. Vo vybranom zariadení musíte navyše stráviť aspoň dve noci a vzťahuje sa taktiež aj na stravovanie a rekreáciu.

Až 275 eur na dovolenku na Slovensku

V praxi to vyzerá tak, že ak si vyberiete napríklad nejaký hotel na Slovensku aj s raňajkami a strávite v ňom aspoň dve noci, zaplatíte iba 45 % z nákladov. Nefunguje to tak, že si môžete vybrať aj najdrahšie ubytovanie a zaplatíte z neho iba časť. Maximálna možná suma, z ktorej sa toto percento počíta, je 500 eur.

Čiže z dovolenky na Slovensku za 500 eur zaplatíte iba 225 eur a zvyšných 275 eur je na zamestnávateľa. Samozrejme, môžete si rekreačný poukaz uplatniť aj na lacnejšiu dovolenku a výpočet bude prebiehať podľa rovnakého vzorca.

Musíte oň požiadať

Zamestnanec môže využiť rekreačný poukaz aj pre rodinných príslušníkov či blízkych, a tak vyraziť spoločne. Využiť ho môžete raz ročne.

Nárok na jeho uplatnenie však nevzniká automaticky, vysvetľuje portál Podnikajte, ale je na vás ako zamestnancovi, aby ste oň podali žiadosť. Všetky dôležité informácie nájdete na stránke Rekreačné poukazy.

Najnovšie články