Foto: flickr.com/Wikimedia Commons

Napriek tomu, že vedci zo sicílskeho múzea Ludum po 340 rokoch rozlúštili záhadný text, stále nie je jeho obsah celkom jednoznačný.

Keď Maria Crocifissa vstúpila do kláštora, aj samotní kňazi boli prekvapení jej neobvyklou zbožnosťou a láskou. V roku 1672 sa jej mala zjaviť Panna Mária, no o štyri roky na to, sa stalo niečo, čo nečakala. Keď sa jedného dňa zobudila s rukou špinavou od atramentu, našla si vedľa postele list, ktorý mal byť písaná diablovým písmom cez jej telo.

Maria si myslela, že ju takto chcel diabol zlákať na cestu zla. Po celé desaťročia sa vedci snažili dešifrovať jej list, no až doposiaľ sa im to nedarilo. Výskumníci zo sicílskeho múzea Ludum ale teraz využili novú technológiu, ktorá tento list dokázala dešifrovať. Všetci boli síce presvedčení o tom, že Maria napísala akýsi nesúvislý text, ktorý nebude dávať zmyslel, no opak bol pravdou.

Crucifisso.jpg
Wikimedia

Síce sa nedá celkom vytušiť posolstvo textu a celkový kontext, no softvér, ktorí vedci použili, bol schopný rozlúštiť niekoľko viet. Tie boli poskladané z mixu rún a arabskej, latinskej a gréckej starovekej abecedy. Maria bola v jazykoch zbehlá, a preto vedela, čo píše. O jej svätosti napriek tomu nikto nepochybuje, keďže sa historici domnievajú, že Maria trpela bipolárnou poruchou a text tak napísala nevedomky.

Copia della presunta lettera del diavolo a suor Maria Crocifissa

V texte Maria píše, že „Svätá trojica je zbytočnou príťažou; Boh si myslí, že môže oslobodiť smrteľníkov; systém pre nikoho nepracuje a že Styx (rieka v podsvetí) je skutočná.“ I keď nikto v jej časoch neodhalil, čo sa v texte píše, nie je prekvapujúce, že si ľudia mysleli, že bola posadnutá diablom, keďže v tom čase si podobné javy nedokázal vysvetliť nikto. Dnes už samozrejme vieme, že Maria posadnutá diablom nebola, avšak o to pozoruhodnejší je obsah jej textu.

Pozri aj: Významný objav môže potvrdiť pravosť Biblie. Archeológovia našli prvý dôkaz o existencii jedného z prorokov

extrastory.cz
Príbehy
0
Komentovať (0)