Foto: Pixabay

Astronómovia po celom svete sa snažili identifikovať malý objekt, ktorý sa obrovskou rýchlosťou predral do Slnečnej sústavy.

Je to kométa, alebo asteroid? Nie sme si istí. A istá si nie je ani NASA. Vesmírna agentúra zatiaľ s určitosťou nedokáže povedať, odkiaľ tento objekt priletel, no nespráva sa ako miestne vesmírne objekty, čo značí, že nepochádza z našej slnečnej sústavy. Ak sa toto tvrdenie ukáže ako pravdivé, NASA hovorí, že by išlo o prvý medzihviezdny objekt, ktorý by bolo možné pozorovať.

„Na toto sme čakali desiatky rokov,“ povedal Paul Chodas, vedúci centra štúdii objektov v blízkosti Zeme. „O existencii týchto objektov sa špekulovalo veľmi dlho, no toto je prvý prípad. Doposiaľ to vyzerá tak, že ide o medzihviezdny objekt, no viac informácii by nám pomohlo to potvrdiť.“ NASA tvrdí, že svoje teleskopy presmerovala k objektu, aby boli astronómovia schopní získať viac informácii.

V súčasnosti má objekt názov len A/2017 U1. Experti si myslia, že dosahuje v priemere 400 metrov a rúti sa vesmírom rýchlosťou 25,5 kilometrov za sekundu. Objekt bol spozorovaný 19. októbra na Havajskej univerzite. Rob Weryk, ktorý tu pôsobí ako výskumník v oblasti astronómie bol prvým, kto identifikoval tento objekt a okamžite si uvedomil, že je niečím iný. „Jeho pohyb sa nedá vysvetliť na princípe bežného asteroidu, ani obežnej dráhy kométy. Tento objekt nepochádza z našej slnečnej sústavy.“

Mauna Kea Telescopes beneath the Swirling Skies

Nech je to čokoľvek, tento objekt Zem nijako neohrozuje. NASA tvrdí, že 14. októbra bezpečne obletel našu domovskú planétu vo vzdialenosti 24 miliónov kilometrov, čo je asi 60-násobne väčšia vzdialenosť, v akej sa nachádza Mesiac od Zeme.

Telescope

Vedci sa domnievajú, že objekt smeruje k súhvezdiu Pegasus a v našej slnečnej sústave sa nezdrží. Objekt by mal dostať iné meno, A/2017 U1 je totiž len pracovný názov, no ide o prvé teleso svojho druhu, a preto sa Medzinárodná astronomická únia musí dohodnúť na systéme, akým ho pomenuje.

Pozri aj: Zem minul najväčší asteroid za uplynulých viac ako sto rokov

cnn.com
Príbehy
0
Komentovať (0)