Foto: u-tokyo.ac.jp

Vedcom v Tokiu sa podarilo vytvoriť najsilnejšie interiérové magnetické pole, čo vyústilo v zničenie celého laboratória.

Celá situácia sa odohrala rýchlejšie, akoby ste stihli žmurknúť, avšak našťastie bolo všetko zachytené na videu, a tak sa môžeme opakovať kochať a škodoradostne tešiť z tohto kontrolovaného „armagedonu“. Generátor v laboratóriu bol špeciálne vyvinutý na to, aby ním mohli testovať rôzne materiály. Táto metóda sa nazýva kompresia elektromagnetického toku.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vedci očakávali, že magnetický proces vyvrcholí na úrovni 700 Tesla (jednotka, ktorou sa meria sila magnetického poľa), avšak trochu sa prerátali, pretože vrchol pôsobenia prišiel až pri 1 200 Tesla. To znamená, že tu nastalo 400-krát silnejšie magnetické pole, ako sa využíva pri magnetickej rezonancii a 50-miliónov krát silnejšie, ako magnetické pole Zeme.

Klasická magnetka, ktorou si pripevníte na chladničku suvenír z dovolenky má silu približne 0,01 Tesla. Ak takéto dva magnety postavíte oproti sebe, už pri takejto nízkej sile cítite slušný odpor. A teraz si to vynásobte.

Je to sila. A to doslova. Aby sme však boli úprimní, toto nie je najsilnejšie magnetické pole vytvorené človekom. V roku 2001 sa ruským vedcom podarilo vytvoriť magnetické pole o sile 2 800 Tesla. Avšak v tomto prípade kontrolované rozhodne nebolo a v závere sa nepodarilo skrotiť. Tak či tak, v oboch prípadoch skončil celý proces zničeným laboratóriom.

Vedci uvádzajú, že keď nájdeme limit najsilnejšieho magnetického pôsobenia, ktoré stále dokáže byť kontrolované, môžeme lepšie pochopiť kvantový limit. Jeho pochopenie je kľúčové pre zostrojenie reaktora na jadrovú syntézu. Ide o zariadenie by po zostrojení dokázalo pomocou zlučovania jadier ľahkých prvkov vytvárať čistú energiu.

u-tokyo.ac.jp

Laboratórium síce dopadlo katastrofálne, no vďaka tomuto pozorovaniu, majú vedci opäť nové poznatky, ktoré dokážu ďalej rozvíjať vo výskume. Pôsobenie magnetického poľa o hodnote 1 200 Tesla trvalo len tisícinu žmurknutia oka. Napriek tomu ide o najdlhšie trvajúci proces tohto druhu, aký sa doposiaľ podarilo uskutočniť.

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články