foto: Preeti Desai/Twitter

Od zubatých príšer, až po veže postavené z lebiek. Svet je plný prekvapení.

Priemerný čitateľ vie, že veda nie je len o kvantovej fyzike a medicínskych objavoch. Občas sú to aj objavy hodné Darwinovho ocenenia, inokedy príbehy akurát hodiace sa na Halloween. Týchto 13 vedeckých objavov patrí medzi tie najbizarnejšie tohto roka. Zhasnite teda svetlá (ale tak, aby ste si videli na počítač či mobil). Divné veci sa dejú.

Rozkladajúce sa príšery z mora

Na pobrežie juhovýchodného Texasu vyplavil hurikán Harvey z mora podivnú stvoru. Bolo náročné rozoznať jej tvár a ústa ukrývali rad ostrých zubov. Internet bol zmätený, až kým sa o vec nezačal zaujímať biológ z múzea Smithsonian National Museum of National History, Kenneth Tighe. Ten identifikoval potvoru ako Aplatophis chauliodus, čo je druh úhora. Nech je ako chce, s týmto by ste sa počas kúpania v mori zrejme nechceli stretnúť tvárou v tvár.

Eunice aphroditois, alebo Bobbit v akcii

Oceán je plný príšer. Pohľad na nich spôsobí, že si dvakrát rozmyslíte, kam sa chcete ísť kúpať a či vôbec. Napríklad, pohľad na Eunice aphroditois, alebo červa Bobbita, ako si pochutnáva na večeri. Tento predátor sa ukryje v bahne na dne oceánu a vyčkáva na svoju obeť. Keď okolo prepláva potrava, červ zaútočí, uväzní svoju obeť v tesnom zovretí a stiahne ju do piesku. Bŕ.

Budúcnosť prepojená z minulosťou

Vedci sa rozhodli, že v Bellovom teoréme nahradia veličinu času za veličinu priestoru. Vďaka tomu vytvorili novú kvantovú teóriu a prišli k záveru, že minulosť môže byť ovplyvnená budúcnosťou. Ak radi trápite svoj mozog časovými paradoxmi, pozrite si aj tento článok, ktorý sme vám o nich nedávno priniesli.

Hľadiac do priepasti

 Ak sa raz dostanete príliš blízko čiernej diery, už viac niet cesty späť. Ak niečo vojde, už sa viac nevráti späť. Vrátane svetla, vďaka čomu sú čierne diery v podstate neviditeľné. Pohltia všetko, no nevyžarujú nič. To aspoň tvrdili vedci doteraz. To by sme však neboli my, ľudia, keby sme sa tam aj tak nepokúšali nazrieť. Za subjekt si zvolili čiernu dieru v našej galaxii s názvom Saggitarius A*. Robia si nádeje, že za pomoci špeciálneho teleskopu sa im podarí vyhotoviť prvý záber tohto tajomného fenoménu.

pexels.com

Aztécka veža z lebiek

Veža Tzompantli, ktorá bola objavená len nedávno, je postavená zo 650 lebiek, ktoré pravdepodobne patrili vojnovým zajatcom a bojovníkom. Mnoho lebiek však nepatrí len mužom, ale aj ženám a deťom. Napokon teda vedci prišli k záveru, že ide pravdepodobne o najväčší doposiaľ ľudstvu známy obetný oltár.

wikipedia.org

Opakovanie Milgramovho experimentu

V súčasnosti prevláda trend opakovania starých experimentov za účelom zistenia, či sú výsledky platné ešte aj dnes. Jeden z nich, slávny Milgramov experiment bol vykonaný v roku 1961. Výsledky boli šokujúce. Ukázalo sa, že ak by to prikázala autorita, ľudia by si boli ochotní navzájom ubližovať na povel. A ako dopadli výsledky publikované tento rok? Takmer rovnako. Nepolepšili sme sa.

Arachnofóbia je vrodená

Naháňajú vám pavúky hrôzu? Váš strach je inštinktívny a podľa vedcov aj vrodený. Vedci ukazovali deťom obrázky pavúkov, kvetín, rýb a hadov. Tie vykazovali známky strachu pri obrázkoch hadov a pavúkov, napriek tomu, že ešte boli príliš malé na to, aby s týmito tvormi mohli mať nepríjemnú skúsenosť.

Bizarný hmyzí objav

Vedci nedávno objavili hmyz uväznený v kuse jantáru po dobu 100-miliónov rokov a s niečím takým sa ešte doteraz nestretli. Boli nútení vytvoriť nový rád. Nové druhy sa objavujú neustále, aby ste však videli širšie súvislosti, na celom svete je známych len 32 rádov hmyzu, vrátane tohto nového.

Záhadné signály z vesmíru

Nevieme, aký rýchly signál je, ani odkiaľ pochádza. Väčšinu času. Signál sa objaví na zlomok sekundy, teleskop ho zachytí, signál zmizne a už sa nikdy viac nezopakuje. Rôzne teórie zahŕňajú aj čierne diery, neutrónové hviezdy a dokonca mimozemské civilizácie. Jeden signál sa však opakuje. Dostal pomenovanie FRB 121102 a v priebehu rokov sa zopakoval už 30-krát. Opäť bol aktívny len nedávno v auguste a v priebehu piatich hodín vyslal až 15 signálov. Čo ich vysiela? A odkiaľ? Tiež umierate od zvedavosti?

Jazerá duchov a kriesenie rastlín

Počuli ste už o zombie rastlinách? Nuž, nie je to celkom ono, ale nie je od toho ďaleko. Vedci zistili, že ak jazero nestihlo vyschnúť úplne a znova sa naplnilo, rastliny, ktoré boli pochované na dne, môžu znova ožiť.

pexels.com

Zvláštna hmota vo vesmíre

Ak sa trochu zaujímate o astronómiu, možno ste videli zábery galaxií plávajúcich v ničote vesmíru. Podľa vedcov z univerzity Waterloo v Kanade to však nie je celkom pravda. Využili efekt gravitácie medzi galaxiami a vytvorili obraz neviditeľnej temnej hmoty, ktorá ich všetky spája.

Sviňucha pochovaná na stredovekom cintoríne

Archeológovia nedávno objavili pozostatky sviňuchy pochované na stredovekom cintoríne na malom anglickom ostrove Chapelle Dom Hue. Archeológ Philip de Jersey hovorí: „Je to zvláštny objav, neviem čo si mám o ňom myslieť. Prečo by si niekto dával námahu a pochovával sviňuchu v niečom, čo vyzerá ako hrob? Je to pre mňa záhada. Ak by to niekto zjedol, alebo zabil pre rybí tuk, prečo by si dal námahu s pochovávaním?“

Netopiere živiace sa na ľuďoch. Žeby skutočný upír?

Istý druh netopiera žijúci v Amerike sa väčšinou živí drobnými vtákmi. Nedávno však urobil drastickú zmenu vo svojom jedálničku. Prvýkrát bol spozorovaný, ako sa kŕmi ľudskou krvou. Kvôli odlesňovaniu mizne jeho prirodzená potrava, musí preto hľadať inde. Zvláštne však je, kedy sa tráviaci trakt netopierov stihol vyvinúť tak, aby prešiel od trávenia vtáčej krvi bohatej na tuk k tráveniu ľudskej krvi bohatej na bielkoviny.

Pozri aj: V bizarnom experimente mali ľudia tipovať, kto zo skupiny ľudí je ešte panic/panna. Takto to dopadlo

sciencealert
Príbehy
0
Komentovať (0)