Foto: Max Pixel

Nočné fotografie Eiffelovej veže môžu svojou existenciou porušovať francúzske zákony.

Sociálne siete sú preplnené fotografiami rôznych pamiatok z celého sveta. Do elitného kruhu by sme mohli zaradiť sochu Krista v Riu, Sochu slobody v New Yorku či napríklad parížsku Eiffelovu vežu. Na čo by ste si mali dávať pozor pri fotografovaní francúzskeho monumentu? Veža pomenovaná podľa inžiniera Gustava Eiffela sa otvorila pre verejnosť v roku 1889.

Podľa francúzskych zákonov platia autorské práva tak dlho, ako autorov život plus ďalších 70 rokov po jeho smrti. Eiffel zomrel v roku 1923, to znamená, že od roku 1993 je Eiffelova veža oprostená od bremena autorských práv. To sa však týka len fotografií vyhotovených počas dňa.

Problémom sú svetlá

V roku 1985 totiž Pierre Bideau vyhotovil svoj systém svetiel, ktoré turistom sprostredkujú skutočne skvostný nočný výhľad. Svetlá na Eiffelovej veži sú chránené copyrightom, čo znamená, že akékoľvek fotografie, na ktorých sú zaznamenané, sú predmetom autorských práv. Hovorí to webstránka organizácie Société d’Exploitation de la Tour Eiffel, ktorá vežu spravuje.

Pixabay

O svoje fotografie, ktoré ste odfotili smartfónom na dovolenke, sa však báť nemusíte. Háčik je totiž v tom, že tieto práva sa vzťahujú len na komerčnú distribúciu fotografií. Problém by teda nastal až v prípade, že by ste chceli predávať pohľadnice, na ktorých sa nachádza nočná Eiffelovka. Vzhľadom k tomu, že pre množstvo influencerov sú sociálne siete zdrojom príjmov, je otázne, či nahratie takejto fotografie na Instagram bude považované za komerčné využitie.

huffpost.com
Uložiť článok

Najnovšie články