Foto: Youtube (BBC Earth)

Rajka pôvabná je známa pre svoje extrémne čierne sfarbenie.

To pohlcuje až 99,95% svetla. Keď sa pohybuje v dobrých svetelných podmienkach, pôsobí ako čierna škvrna. V zhoršených svetelných podmienkach by bola, bez svojich výrazne azúrových prvkov, neviditeľná. Nová štúdia však preukázala, že existujú až dva druhy vtákov s týmto prazvláštnym sfarbením peria.

Novoobjavený druh dostal názov Vogelkop Superb Bird-Of-Paradise a pôvodná rajka bola premenovaná na Greater Superb Bird-of-Paradise. To znamená, že pod rajkou pôvabnou v súčasnosti poznáme nový druh a starý druh bude známy ako väčšia rajka pôvabná. „Keď uvidíte, ako sa rajka správa vo svojom prirodzenom prostredí, je úplne jasné, že ide o dva rozdielne druhy,“ povedal evolučný biológ, Ed Scholes.

Lophorina_superba 13 华美极乐鸟 superb bird of paradise (paradisaea rudolphi)

Majú rozdielne tance, rozdielne volanie, samičky vyzerajú rozdielne a dokonca aj samcove držanie tela sa líši,“ dodáva Scholes. Zábery, ktoré sa Scholesovi a jeho tímu podarilo spraviť na území Novej Guinei dokazujú, že ide o dva odlišné druhy. Dokonca obývajú aj rozdielne lokality tohto územia, je však zjavné, že ide o príbuzné rody.

Počas tanca, ktorým sa snažia prilákať samičku vhodnú na párenie, sú ich odlišnosti najviac badateľné. Väčšia rajka pôvabná v tomto momente pôsobí ako by sa usmievala, zatiaľ čo tyrkysovo-azúrové detaily na „novej“ rajke naznačujú, že sa mračí. Tanec väčšej rajky pripomína tanec jive, no tanec rajky pôvabnej sa skôr ponáša na valčík.

via GIPHY

Príroda je skutočne úžasná a tieto rajské vtáčiky, ktoré by ste hľadali inde ako na Novej Guinei len márne, sú toho dôkazom. Aj tie najmenšie odlišnosti, ktoré sme si pôvodne nevšimli naznačujú, že ide o celkom iný druh. Ak toto nie je pozoruhodné, tak už asi nič.

Pozri aj: Po 200 rokoch sa v Dánsku objavila prvá samica vlka. Muž však zobral pušku a bez dôvodu ju zastrelil

iflscience.com
Príbehy
0
Komentovať (0)