Foto: Facebook.com (Plastic Waste in Oceans)

Ak budeme pokračovať takýmto tempom, do 10 rokov bude situácia trojnásobne horšia.

Počet obyvateľov Zeme narastá obrovským tempom. Každý jedinec má svoje potreby, ktoré si musí bezpodmienečne napĺňať. Zem trpí hlavne kvôli vzniku konzumnej spoločnosti, ktorá je už natoľko rozmaznaná, že potrebuje všetko tu a teraz. To, po čom ľudstvo túži, uspokojujú mnohé spoločnosti, ktoré svoje výrobky balia prevažne do plastových obalov. Plasty sú jednoducho všade okolo nás, ale ich úplné obmedzenie by bolo pravdepodobne ekonomickou samovraždou.

Článok pokračuje pod videom ↓

Plasty sa síce recyklujú, ale aj napriek tomu sa množstvo plastového odpadu dostáva vodnými tokmi až do oceánov, kde sa za pomoci spodných prúdov zhlukujú do obrovským plastových ostrovov. Tie už dnes zaberajú ohromné plochy a ak sa nevymyslí nejaké riešenie, tak nám prerastú cez hlavu. Okrem plastového problému musíme čeliť aj globálnemu otepľovaniu a zhoršovaniu kvality ovzdušia. Nejde však len o nás, ale aj o budúce generácie, ktoré podľa všetkého po nás zdedia Zem v dezolátnom stave a budú mať čo robiť s nápravami škôd.

Experti tvrdia, že zasiahnuť by mali vlády krajín, avšak tie majú často problémy sami so sebou. Riešenia však existujú. Prvým môže byť biologicky odbúrateľný plast. Druhým riešením môže byť zabránenie prieniku plastov do vôd, čo nie je ľahký oriešok. No a tretím riešením je budovanie povedomia verejnosti o tomto probléme, pretože množstvo ľudí nemá o tom čo sa deje ani len tušenia.

Problém, ktorý spôsobuje plastový odpad, nie je len estetický. Množstvo plastu má totiž negatívny vplyv aj na živočíchy žijúce na pobreží a priamo vo vode. V súčasnosti pláva na hladinách oceánov 150 miliónov ton plastu. Toto číslo každoročne narastá. Odhaduje sa, že v priebehu jedného roka do vôd pribudne až 8 miliónov ton „čerstvého“ plastového odpadu.

Experti odhadujú, že do roku 2050 bude hmotnosť plastového odpadu v oceánoch vyššia ako celková hmotnosť všetkých rýb, ktoré tu žijú. Plasty sú dobrým sluhom, ale zlým pánom a ak sa nám tento problém vymkne spod kontroly, čaká nás poriadny problém.

Pozri aj: V Afrike sa ľuďom stráca zem pod nohami a kontinent sa trhá na dva kusy. Aktuálna situácia v Keni je však len slabým odvarom toho, čo príde

StartItUp.sk
Uložiť článok

Najnovšie články