foto: Revista Habitar

Katarína / / News
V Kolumbii vznikla nielen jedna z najkrajších urbanistických záhrad na svete, ale aj najväčšia vertikálna záhrada vôbec.

Zelené srdce Bogoty či  živá budova mesta. Aj tak dnes mnohí označujú obývanú budovu, na ktorej sa podarilo vytvoriť niečo skutočne výnimočné.

Vizuálne nádherná a zároveň unikátna záhrada vyrástla v juhoamerickej Kolumbii. Na budove v meste Bogota sa podarilo vytvoriť najväčšiu vertikálnu záhradu na svete, ktorá je tvorená vrstvou 85 000 živých rastlín s rozlohou 3 100 metrov štvorcových.

This Living Building in Bogota Is the World’s Largest Vertical Garden http://rgn.bz/YdPAdificio Santalaia, a…

Geplaatst door UFO Global News op vrijdag 12 mei 2017

Vertikálna záhrada tejto veľkosti môže produkovať dostatok kyslíka pre viac ako 3 100 ľudí každý rok a spracovať až 775 kilogramov ťažkých kovov. Okrem toho dokáže filtrovať viac ako 2 000 ton škodlivých plynov a dokonca zachytiť takmer 400 kilogramov prachu.

Geplaatst door Eric Stone op dinsdag 21 maart 2017

Bohatá vegetácia slúži aj ako prirodzená izolácia budovy, znižuje vnútornú teplotu v horúcich letných mesiacoch a znižuje používanie klimatizácie. Dnes sa toto miesto označuje aj ako  „zelené srdce Bogoty“.

Geplaatst door Amares Panyatika op maandag 15 mei 2017

Najväčšiu vertikálnu záhradu sa podarilo dokončiť v roku 2015 zhruba po roku plánovania.  Navrhla a inštalovala ju kolumbijská spoločnosť Groncol spoločne so španielskymi enviro dizajnérmi z Paisajismo Urbano, ktorí na to využila inovatívny systém F+P. Tento systém je založený na princípe série stĺpikov, pričom každý z nich má vlastný rastlinný kryt – vertikálne inštalovaný na fasáde. Do dizajnu „dýchajúcej“ budovy boli zahrnuté rôzne endemické druhy na podporu biodiverzity.

Geplaatst door Amares Panyatika op maandag 15 mei 2017

El edificio Santalaia en Bogotá, cuenta con uno de los jardines verticales más grandes del mundo, lleno de verde y oxígeno en entorno de ladrillo y cemento.

Geplaatst door Revista Habitar op donderdag 24 november 2016

Pozri aj: Vznikol pred 10-tisíc rokmi. Poslednému pralesu v Európe hrozí vďaka človeku záhuba, vláda v ňom ťaží drevo

inhabitat.com
0
Komentovať (0)