Foto: Archív SITA

Ide o posledné zatmenie Mesiaca, ktoré sa tento rok odohrá v našich zemepisných šírkach.

Už tento piatok očakávajú astronómovia z Európy, Afriky a Ázie obľúbenú astronomickú udalosť. Časť mesiaca sa totiž dostane do polotieňa našej Zeme, vďaka čomu očakávame udalosť známu ako polotieňové zatmenie Mesiaca.

Prichádzajúce polotieňové zatmenie Mesiaca však nebude dvakrát atraktívne. Ako informuje na svojom Facebookovom účte prostredníctvom zaujímavej infografiky Hvezdáreň v Banskej Bystrici, voľným okom bude astronomická udalosť zrejme nepozorovateľná. Prevažná časť zatmenia sa totiž odohrá ešte počas dňa, záver prebehne za súmraku. Mesiac sa navyše nachádza v dosť veľkej vzdialenosti od Zeme a nízko nad obzorom, zatienenú časť preto zrejme pozorovatelia bez potrebnej techniky nezaregistrujú.


Najočakávanejšiu fázu zatmenia očakávajú astronómovia na našom území o 21:25, Slnko pritom zapadá len pár desiatok minút predtým. Polotieňové zatmenie Mesiaca prichádza v lunárnej fáze, ktorú v anglosaských krajinách nazývajú Jahodový mesiac. Ide o prvý spln mesiaca v júni, ktorý dostal svoje pomenovanie po období dozrievania jahôd.

Foto: Archív TASR

Piatkové polotieňové zatmenie Mesiaca teda nebude pre verejnosť veľkou astronomickou udalosťou. Na takú si budeme musieť počkať až do budúceho roka. Tento rok už zatmenia Mesiaca ani Slnka z územia Slovenska nebude možné pozorovať. Tešiť sa tak ostáva na periodické meteorické roje. Už v júli to budú Akvaridy, v auguste potom obľúbené a známe Perzeidy.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )