foto: interez.sk, Jaro Novák

Svet je ešte menší ako malý.

Otvoríte dvere na toalete raperke Zetuzete, neskôr prídete za Pokymanom a nakoniec sa ešte aj rozprávate s vysmiatou Sarou Lugo pri bare. Ešte k tomu náhodne stretnete pár známych z rodného mesta a načo by ste išli domov? Radšej druhý december strávite v hrejivej reggae atmosfére. Sviatok všetkých rastamanov na Slovensku, Uprising vo svojej Winter Edition, bol klasicky v ateliéri Babylon v Bratislave.

Šesť rôznych hudobných zoskupení, šesť rôznych ciest ako sa dá do reggae či hip-hopovej scény prispieť. Nezáleží na tom, či sú zo Slovenska či zahraničia. Či hip-hop alebo reggae. Aj tak majú k dispozícii rovnaký stage a prehovárajú k rovnakému publiku. Našťastie sa bavíme o stage-i v komornom ateliéri Babylon a o vysmiatom publiku bažiacom po mieri a pohode. Aj keď ľudia, ktorí sa starajú o bezpečnosť na akcii, z toho robia tak trochu policajné haló, ale to je asi téma sama o sebe. A my si teraz nenechajme Uprising pokaziť.

Koncert otvorili komedianti Hafner a Beyuz. Zahrali aj s raperkou Zetuzetou s príjemných hrubším, možno až takým černošským soulovým hlasom. Opäť je to šou plná vtipu ale aj satiry, obalená v reggae “bítoch”. Samozrejme na takejto akcii nesmie chýbať Hafnerov text, rozoberajúci problematiku pervitínu v Dúbravke na hudbu najznámejšieho songu Damiana Marleyho, Welcome to Jamrock.

Možno veľa z vás nebude súhlasiť, ale každý asi raz vyrastie z dredov. To však neznamená, že keď z nich ten niekto vyrastie, zahodí aj názory, ktoré sú s tým spojené a začne žiť konzumným životom. Je v tom práveže istá dávka odvahy a veľká dávka dospelosti, že je schopný prezentovať rastafariánstvo, a pritom vyzerať úplne civilne. Reč je nielen o Adamovi Lančim Aka Cocomanovi, ktorý okrem záhradných piesní píše už aj o dosť smutnejšie texty. Určite si skúste vypočuť Přijde den, album, ktorý vydal v tomto kalendárnom roku.

Zahraničných interpretov na tohtoročnom Uprisingu zastúpila Nemka s portorikánskymi koreňmi, Sara Lugo a švédske hip hopové trio Looptroop Rockers. Sympaťáčka Sara spolu s kvalitnými hudobníkmi, z ktorých treba vyzdvihnúť bubeníka, zahrá jeden zo svojich najväčších hitov High and Windy a na záver publikum zistí, že ho má aj “veľmi veľmi rada” (Really like you).

foto: interez.sk, Jaro Novák

Vďaka Looptroop Rockers si ľudia vypočuli trojhlasný rap, pričom tie hlasy spolu vytvárali veľmi počúvateľnú harmóniu. V preslove vzdávali hold nielen mnohým raperom, ktorí umreli mladí, ale aj Michaelovi Jacksonovi a Princovi.

foto: interez.sk, Jaro Novák

Po nich sa na pódiu predstavila ďalšia trojica raperov, tento raz z Bratislavy – GR Team, ktorí pokrstili nový vinyl Rap 2017. Zimný Uprising ukončil nový projekt Pokymana a klávesáka z Medial Banana Lukyho FWD s DJ Simple Sample.

Ôsmy ročník Zimného Uprisingu bola akási všehochuť. Téma tohto ročníka mala byť reggae vs. hip hop. Dopadlo to však ešte zaujímavejšie, reggae pekne hip hop doplnilo a do toho pribudli aj mnohé iné zaujímavé súčasti ako napríklad Hafnerova komická šou, či podnety na zamyslenie sa od Adama Lančiho. Pokymanov najnovší projekt tiež stojí za povšimnutie, anglickými textami sa snaží preraziť do medzinárodnej scény.

Všetky fotografie nájdete v našej galérii

interez.sk (Bea Javorčíková, foto: Jaro Novák)
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )