Foto: Twitter (gmanews)

Ľudia sa k svojej domovskej planéte správajú skutočne neúctivo.

V skutočnosti je až nepochopiteľné, ako veľmi dokážeme ignorovať to, čo všetko naša planéta a ostatné druhy na nej musia trpieť. Aj napriek tomu, že katastrofálne scenáre v súvislosti s našim anti-ekologickým vyčíňaním sú na dennom poriadku, ľudia pred nimi stále zatvárajú oči. Samozrejme, že jednoduchšia cesta ako problém riešiť, je tváriť sa, že neexistuje.

Článok pokračuje pod videom ↓

No takýmto spôsobom iba porastie. Aj týchto 10 fotografií je dôkazom toho, ako otrasne k našej planéte pristupujeme. Napriek tomu, že sa na ne vôbec nepozerá dobre, aj toto môže byť cesta, ako ľuďom otvoriť oči.

Orangutan bojuje o svoje prirodzené prostredie

Každý rok padne viac ako 10-tisíc kilometrov štvorcových dažďových pralesov len v Indonézii. Tieto miesta však nie sú bohaté len na zeleň, ale aj na množstvo živočíšnych druhov, pre ktoré sú jediným domovom. Tento orangutan sa rozhodol vzoprieť sile človeka a jeho stroja, aby uchránil svoje prirodzené prostredie pred devastáciou.

Veľryba umrela s 8 kilogramami plastov v žalúdku

To, že občas more na breh vyvrhne nejaké zviera, nie je už v poslednej dobe nič netypické. O to smutnejšie však je, že tieto zvieratá spravidla trpia a to v dôsledku ľudskej činnosti. Prednedávnom sa v Thajsku objavila veľryba, ktorá mala značné ťažkosti s dýchaním a plávaním. Veterinári sa jej márne snažili pomôcť. Po tom, čo umrela, prebehla pitva. Na jej konci sa zistilo, že toto úbohé zviera malo v žalúdku takmer 8 kilogramov plastového odpadu.

Pláž uzavretá kvôli preľudneniu

Maya Bay

Svetoznáma pláž na tropickom thajskom ostrove Phi Phi Leh sa preslávila svojou nevídanou krásou, no aj hlavnou úlohou vo filme Pláž s Leonardom DiCapriom. Miestne úrady boli nútené túto pláž uzavrieť, keďže sa nechceli pripraviť o ďalší zo svojich prírodných unikátov. Práve sláva tejto pláže, jej zároveň zabezpečila aj značnú záťaž, keďže bola veľmi obľúbenou turistickou destináciou. „Pre pláž a jej útesy je to niečo, ako by ste neprestajne pracovali po dobu tridsiatich rokov a nikdy by ste sa nezastavili,“ povedal uznávaný thajský oceanológ Thon Thamrongawasawat

Úhyn rýb v Malom Dunaji

V Malom Dunaji došlo k masovému úhynu rýb. Celá udalosť sa odohrala po veľkej búrke, ktorá zasiahla hlavné mesto Slovenska. Podozrenia smerujú k bratislavskej čistiarni vôd, ktorá mala v čase búrky do Malého Dunaja vypúšťať fekálie. Tie mohli za úbytok kyslíka vo vode a následný úhyn rýb. Čistiareň tvrdenia popiera a momentálne sa čaká na vyjadrenie Inšpekcie životného prostredia.

Polárny medveď umiera hladom

Väčšina súčasných fotografii ľadových medveďov doslovne a veľmi graficky reprezentuje stav našej planéty a vplyv globálneho otepľovania na naše podnebie. Výnimkou nie je ani tento medveď, ktorý umrel hladom. V istých častiach Ruska ľadové medvede zachádzajú až k ľudským obydliam, keďže majú núdzu o potravu a ich prirodzené prostredie je čoraz menšie.

Hladná korytnačka

Príbeh úbohého morského zvieraťa, ktoré zomrelo v dôsledku konzumácie plastov, opäť pochádza z Thajska. Po dvoch týždňoch, odkedy táto situácia pripravila o život veľrybu sa zopakovala. Tentokrát ide o smrť Karety obrovskej, ktorej plasty upchali žalúdok. Veterinári sa pokúšali zviera nakŕmiť pomocou kŕmiacej hadice. Ich snaha však bola márna a toto úbohé zviera muselo doplatiť na náš odpad, ktorému môžeme ľahko predchádzať.

Najznečistenejšie miesto sveta

To je Hendersonov ostrov, ktorý je v podstate len obrovskou skládkou. Korálové ostrovy by podľa všetkého mali byť zdrojom neuveriteľnej prírodnej krásy. Nie vždy je tomu však tak. Ten ostrov je od najbližšej pevniny vzdialený 5-tisíc kilometrov. Tento raj na Zemi, tvorený bielymi plážami a pralesmi však ľudia premenili na peklo. Na každom metri štvorcovom tu nájdete v priemere 671 kusov plastového odpadu.

Sneh na Sahare

Sahara snow ESA388899.jpg
Wikimedia

Na Sahare snežilo už tretí rok po sebe. Napriek tomu, že je to úplne zvrátené a proti prírode, pomaly si na to začína zvykať. A táto situácia prestáva byť výnimočnou, napriek tomu, že je to všetko len nie normálne.

Ropné škvrny

Deepwater Horizon offshore drilling unit on fire 2010.jpg
Wikimedia

Do oceánov ročne unikne viac ako 12 miliónov ton ropy. Tá vytvára na mori toxické škvrny, ktoré môžu za úmrtia mnohých morských druhov, no aj prímorských vtákov, ktorý sa ňou zadusia. Takýto únik nenastáva len pri haváriách tankerov, ktoré ropu prevážajú. Mnoho lodí má poškodenia kvôli ktorým z nich uniká palivo. Samozrejme, že najväčšiu škodu páchajú práve nehody. Jedna z najväčších havárii nastala na ropnej plošine Deepwater Horizon v roku 2010. Tá vytvorila najhlbší ropný vrt na svete, no po jej výbuchu začala ropa z tohto zdroja unikať v enormných množstvách, čo malo za následok obrovskú ekologickú katastrofu.

Morský koník dokonale vykresľuje situáciu našich oceánov

V oceánoch sa neustále ocitajú plasty vo väčších a väčších množstvách. Plasty, ktoré sa v oceánoch nachádzajú, sa väčšinou formujú do veľkých hromád, tzv. ostrovov. Najväčší z nich sa nachádza v Tichom Oceáne a zaberá 10% z jeho celkového povrchu.

Plasty

Plasty, plasty, plasty… Je ich čoraz viac a pomaly sa nám vymykajú spod kontroly. Aj o tom hovorí táto umelecká inštalácia, na ktorej môžete vidieť sochu veľryby, ktorá má plastový odpad doslova všade.

Pozri aj: Príroda by bola krásna ako nikdy predtým, no nepoznali by sme elektroniku. Takto by vyzeral svet bez plastov

brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články