Foto: CC Wikimedia

Zodiakový vrah alebo Zodiac Killer sa preslávil svojimi zločinmi na konci 60. rokov 20. storočia.

Počas jeho pôsobenia mal v severnej Kalifornii zavraždiť až 37 obetí a jeho identita zostala dodnes neznáma. K jeho vyčíňaniu patrilo aj to, že posielal šifrované správy do novín a miestnej polícii, ktoré mali objasňovať jeho motívy. Šifry mali tiež naviesť k vypátraniu jeho identity, to sa však nikdy nepodarilo. Na šifrovanie používal písmená a rôzne abstraktné symboly známe ako Z340.

Počas rokov bolo vznesených mnoho obvinení a jedno z tých najpravdepodobnejších sa vzťahovalo na senátora a neúspešného kandidáta na post prezidenta Teda Cruza. Ten je však primladý na to, aby mohol byť vrahom, a preto sa táto teória zmietla zo stola. Prípad rovnako ako šifra Z340 zostali preto nevyriešené. Teraz sa však po desiatkach rokov vyšetrovania a odkladania úlohy detektíva ujal superpočítač.

IMDB

Tento počítač, ktorý je zároveň umelou inteligenciou nesie názov CARMEL a bol naprogramovaný expertom menom Keven Knight, ktorý sa špecializuje na umelú inteligenciu, kryptografiu a šifrované kódy. CARMEL v súčasnosti pracuje na dešifrovaní znakov Zodiakového vraha. Pred časom bol využitý na prelomenie tajnej šifry Copiale, ktorá pochádza z 18. storočia z Nemecka. Keďže bol CARMEL úspešný je veľká šanca, že sa mu to podarí aj v prípade Zodiakového vraha.

Wikipedia

Vďaka svojej dešifrovacej schopnosti má však superpočítač aj opačnú schopnosť a to šifry vytvárať v podobe umenia. Inými slovami, ide o básnika s procesorom namiesto mozgu. Pokiaľ je pre vás angličtina hračkou môžete si na tomto odkaze vyskúšať jeho schopnosti aj vy. Ide o nástroj, prostredníctvom ktorého CARMEL vytvorí krátku báseň podľa vami zadanej témy. Môžete si vybrať počet riadkov, počet nadávok ale aj rôzne formy veršov.

A kým sa my, jednoduchí ľudia budeme zapodievať zábavnými funkciami umelej inteligencie, superpočítač bude ako prvý v histórii na stope najmysterióznejšieho vraha, aký kedy žil. Výsledkom sa necháme prekvapiť, vkladáme doňho však všetku nádej, ktorá môžete byť pri otázke tohto prípadu tou poslednou.

Pozri aj: Umelá inteligencia si robí, čo chce. Novému robotovi stačilo iba pár minút, aby sa naučil to, čo mali vedieť iba ľudia

iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )