Foto: TASR- AP

Branislav Blaško / / News
V Argentíne objavili najväčšiu zbierku predmetov s nacistickou tematikou v histórii krajiny.

Polícia v pondelok informovala, že v tajnej miestnosti zberateľa na predmestí argentínskej metropoly Buenos Aires bolo približne 75 predmetov vrátane busty Adolfa Hitlera, zväčšovacích skiel v elegantných skrinkách ozdobených svastikami a dokonca aj zariadenia na meranie veľkosti hlavy.

Foto: TASR- AP

Podľa úradov by mohlo ísť o originály, ktoré patrili popredným pohlavárom nacistického režimu v Nemecku počas druhej svetovej vojny. „Naše prvé vyšetrovanie naznačuje, že sú to originálne kusy,“ uviedla ministerka bezpečnosti Patricia Bullrichová s tým, že pri niektorých artefaktoch boli staré fotografie a na niekoľkých z nich je dokonca s predmetmi zachytený aj nacistický vodca Hitler.

Foto: TASR- AP

O historickej dôležitosti objavu podľa polície svedčí negatív fotografie Hitlera držiaceho zväčšovacie sklo podobné tým, ktoré sa našli. Polícia sa v rámci vyšetrovania obráti aj na medzinárodných odborníkov a bude zisťovať i to, ako sa predmety do krajiny dostali.

Foto: TASR- AP

Úrady vychádzajú z hypotézy, že ich priniesli významní nacistickí predstavitelia po druhej svetovej vojne, keď sa Argentína stala útočiskom vojnových zločincov na úteku. Neslávne známy lekár z koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau Josef Mengele žil v Buenos Aires desať rokov a do Paraguaja sa presťahoval až po tom, ako izraelskí agenti uniesli z argentínskej metropoly Adolfa Eichmanna, jedného z hlavných organizátorov holokaustu.

Foto: TASR- AP

Vyšetrovanie, ktoré viedlo k vzácnemu historickému objavu, sa začalo, keď si polícia všimla umelecké predmety nelegálneho pôvodu v jednej z galérií v Buenos Aires. Zberateľa odvtedy sledovala a 8. júna mu na základe súdneho príkazu prehľadala dom. Pozornosť policajtov upútala veľká knižnica a za ňou našli tajný priechod do miestnosti s nacistickými artefaktmi.

Pozri aj: Slovensko by dnes neexistovalo. Takto by vyzeral dnešný svet, keby nacistické Nemecko vyhralo 2. svetovú vojnu

TASR
0
Komentovať (0)