Foto: TASR/Unsplash

Slovensko spravilo krok späť.

Približne pred tromi týždňami sme vás informovali o tom, že ministerstvo zdravotníctva prijalo prelomové usmernenie a transrodovým ľuďom na Slovensku svitla nová nádej. Teraz je ale opäť všetko inak, píše Denník Postoj.

Slovensko bolo jednou z posledných európskych krajín, ktoré vyžadovali od transrodových ľudí pri právnej zmene pohlavia podstúpenie kastračného zákroku. To znamená, že aby mohli títo ľudia oficiálne zmeniť svoje pohlavie, museli byť vykastrovaní.

Proti boli konzervatívci

Minister Lengvarský chcel transrodovým ľuďom uľahčiť život pomocou nového usmernenia, ktoré malo tieto povinné kastrácie zrušiť. Išlo totiž o obrovský zásah do ľudských práv a dôstojnosti človeka. To sa však nepáčilo konzervatívnym poslancom z klubu OĽANO a prinútili ministra toto usmernenie po troch týždňoch stiahnuť.

Foto: Unsplash

Jeho platnosť bude zastavená dovtedy, kým sa nevydá štandardný diagnosticko-terapeutický postup. „Prijať usmernenie, ktoré sa odvoláva na štandardný diagnosticko-terapeutický postup, ktorý neexistuje, je absolútne nelogické a neštandardné,“ povedal pre Postoj exminister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorý sa už v minulosti viackrát absolútne nezmyselne venoval napríklad potratom.

„Toto minister nemal urobiť skôr, ako bol vypracovaný daný postup, ktorý je práve pri diagnostike transsexualizmu enormne dôležitý, aby nedochádzalo ku chybám. Takéto konanie je nezodpovedné,“ dodal.

0
Uložiť článok
Komentovať