bloomberg.com

Kde na svete by ste hľadali najlacnejšie drogy, alkohol a cigarety? Vedeli ste napríklad, čo vám hrozí v Thajsku, ak vás načapú s pašovanou marihuanou?

Kde na svete by ste čakali najnižšie ceny drog, alkoholu a cigariet? Za týždeň by ste na pravidelné užívanie týchto látok v Laose dali približne $41.40, pričom v Japonsku by vás to vyšlo na podstatne vyššiu sumu, a to $1,441.50. Porovnávané ceny látok, ako sú napríklad alkohol, tabak, amfetamín, marihuana, kokaín a opiáty, vás možno prekvapia, možno nie. 

Kde by ste tipovali najlacnejšie ceny týchto často zakázaných látok? Čo sa týka celkových nákladov, najmenej by ste za ne zaplatili v Kongu, Hondurase a Laose. Ak by sme sa pozreli na opačnú stranu, a teda kde by sa ze zaplatili najviac, boli by to japonsko, Nový Zéland a Austrália. Vyšli vám vaše tipy? Mnohé z krajín, kde sa tovar dá zohnať najlacnejšie sa nachádzajú v tesnej blízkosti „zdroja“, poeticky nazývaného „Zlatý trojuholník“. Súčasťou trojuholníka sú ázijské krajiny ako Laos, Thajsko, Mjanmarsko (Barma). Čím bližšie ste ku výrobcovi, tým sú náklady, a teda aj ceny nižšie.

bloomberg.com

Možno vás zaujíma na základe čoho boli rátané priemerné sumy, za ktoré si spominané látky v krajinách kúpite. Pozostávali z balíčka cigariet známej značky, fľaše liehoviny, piva a vína, gramu amfetamínu, metamfetamínu a/alebo extázy, gramu kokaínu, gramu marihuany, hašišu a/alebo konopného oleja, gramu heroínu a ópia. Ceny boli porovnávané vo viac ako 100 krajinách v porovnaní s USA, kde je na ne človek schopný obetovať približne tretinu jeho týždenného príjmu, čo je asi 400 dolárov.

Kde by ste za všetky tieto látky zaplatili najviac? Tu je zoznam 50 krajín, kde by si „fajnšmekri“ prišli na svoje. Tabuľka je zostavená podľa indexu (USA=100), týždenných výdajov/príjmov, týždenných výdajov a týždenných príjmov.

bloomberg.com
bloomberg.com
bloomberg.com
bloomberg.com

Údaje pochádzajú z ročného výskumu portálu Bloomerang, ktorý spolupracoval s Organizáciou spojených národov so Svetovou zdravotníckou organizáciou. S predajom drog sa mnohým z nás vybaví častokrát spojená prostitúcia a ďalšie nebezpečné nezákonné praktiky. Vedeli ste napríklad, že v takom Thajsku za pašovanie marihuany putujete rovno do väzenia alebo vám hrozí trest smrti?

Je zrejmé, že pokiaľ ste cudzinec a snažíte sa kúpiť si drogy u tamojších, pripočítajú vám slušnú prirážku, čo však nie je výnimkou ani pri iných veciach, ako sú napríklad taxi služby.

Porovnanie zárobkov a množstva peňazí, ktoré sú ich obyvatelia ochotní zaplatiť za nelegálne látky, je taktiež celkom zaujímavé. Napríklad v takom Luxembursku či Švajčiarsku si za svoje mzdy vie priemerný občan zadovážiť celkom slušné množstvo rôznych látok, pričom vo Venezuele inflácia spôsobila to, že na gram kokaínu, pivo a cigarety si musia odrobiť podstatne, podstatne viac.

Pozri aj: Tieto prehľadné mapy ukazujú najtoxickejšie krajiny sveta. Ako dopadlo Slovensko či Česká republika?

interez.sk (Michaela), bloomberg.com