Foto: commons.wikimedia.org

Naďa Černá / / Série
Každý z nás je iný a svojím spôsobom zaujímavý. Niekedy sa však stáva, že niekto je odlišný hneď na prvý pohľad napríklad svojou výškou. Rovnako na tom bol aj tento muž.

Niekto je vyšší, niekto zase nižší, no občas sa stane, že sa rast nezastaví na priemernej výške nás ľudí a vďaka tomu sa môže stať presne to, čo sa stalo Robertovi Wadlowovi, najvyššiemu mužovi planéty.

Robert Wadlow sa narodil 22. februára 1918. Bol úplne zdravým dieťaťom, ktoré nemalo žiadne problémy, a preto nemohol nikto očakávať, že keď na prvý pohľad normálny chlapec vyrastie, stane sa z neho najvyšší muž planéty.

Wadlowov mimoriadne rýchly rast bol spôsobený najmä činnosťou podmozgovej žľazy, ktorá vylučuje rastový hormón a podieľa sa tak na raste človeka. Práve to viedlo k rýchlemu rastu hneď po narodení. Už vo veku piatich rokov musel Wadlow nosiť oblečenie určené pre 17-ročné deti, pretože dosiahol výšku neuveriteľných 163 cm. O tri roky neskôr preskočil nielen výškou, ale aj váhou svojho otca, keď mal 187 cm a 90 kilogramov.


Hneď na prvý pohľad bolo vidieť, že Wadlow je mimoriadne dieťa, a preto sa jeho rodičia snažili urobiť mu život tak, aby si cítil ako normálne dieťa v jeho veku. Bolo to však veľmi ťažké. Keď mal 13 rokov, stal sa najvyšším skautom na svete a musel nosiť uniformu, ktorá mu bola vyrobená na zákazku. Rovnako to bolo aj so stanom a spacím vakom, ktoré boli upravené podľa jeho výšky.

Wadlow sa stal najvyšším mužom a prelomil tým aj rekord s výškou 2,53 metra vo veku 18 rokov. Trpel však viacerými problémami, ako napríklad necitlivosťou končatín a pri chodení musel mať na nohách ortézy. V roku 1940 mal namontovanú jednu ortézu zle, ktorá sa mu odierala o členok a spravila mu pľuzgier, kvôli ktorému sa mu do tela dostala infekcia a 15. júla 1940 zomrel vo veku 22 rokov. Pred smrťou ho doktori merali a jeho výška dosahovala 2,72 metra.

Len nedávno sa objavili veľmi vzácne zábery tohto jedinečného muža, pozrite si ich nižšie:

vintage everyday: Photos of #Robert #Wadlow – The #Tallest Person in History

A post shared by CLASSIC VINTAGE – 55 (@classic_vintage_55) on

Gigantism is a condition in which too much hGH (growth hormone) is produced before puberty. Pictured above is Robert Wadlow (8' 11") next to his father (6' 0"). He is the tallest person ever recorded in history. Unfortunately, gigantism takes its toll on the body. Your bones are much heavier and this puts a lot of pressure on your legs–causing many who have this condition to wear leg braces in adulthood. Wadlow got an infection due to a faulty leg brace which eventually caused sepsis and death. He died when he was 22 years old. Typically this condition is caused by a tumor on the pituitary gland (where hGH is produced). In modern medicine, this tumor can be removed and this will stop the gigantism from occurring. #premed #premedical #futuredoctor #history #wadlow #fdrd #futuredoctorsofdenver #fdd #msudenver #metrostate #medical #medstudent #college #university

A post shared by Colorado Pre-Health Society (@coprehealth) on


Pozri aj: Škandály, udalosti či archívne zábery. Tieto úžasné historické fotky a ich príbehy vám ukážu svetové dejiny v celkom inom svetle

boredpanda.com
0
Komentovať (0)