Foto: Twitter (EJR_Paleo)

Za kráľa dinosaurov sme považovali T-Rexa, toto je však jeho vzdialený brutálny bratranec.

Tyranosaurus Rex je asi najslávnejší dinosaurus a môžeme ho považovať za kultúrnu ikonu prehistorických jašterov. Prednedávnom sa však zistilo, že poddruh tohto krvilačného obra pred miliónmi rokov, tiež terorizoval našu planétu. Novoobjavený dinosaurus dostal asi najlepšie meno, aké mohol. Vo vedeckej komunite ho totiž začali volať Dynamoterror.

Ak si chcete zmeniť svoju prezývku na sociálnej sieti, teraz je ten správny čas, pretože o chvíľu bude Dynamoterror úplne každý. Nová štúdia sa zaoberala pôvodom tohto dinosaura, ktorého kosti sa našli v San Juan v Novom Mexiku. Štúdia bola vedená vedcami Andrewom McDonaldom a Douglasom Wolfom. Dynamoterror mal podľa všetkého merať 9 metrov od kohútika po chvost, čo predstavuje 80% veľkosti dospelého samca T-Rexa.

Ten v skutočnosti nebol jediný tyranosaurom, ako sa ľudia mylne domnievajú. Išlo o Tyranosaura Rexa, teda o ďalší z poddruhov tohto rodu. Dynamoterror je tak jeho vzdialeným príbuzným z rovnakého rodu, ktorý patrí medzi najstarších jašterov tohto druhu, žijúcich na území Severnej Ameriky. T-Rex brázdil túto krajinu pred 68 až 66 miliónmi rokov, zatiaľ čo iné poddruhy, sa tu vyskytovali už pred 77 miliónmi rokov.

Dynamoterror však túto pomyselnú súťaž vyhral, keďže sa po Novom Mexiku a ostatných štátoch dnešného USA, pohyboval už pred 80 miliónmi rokov. To znamená, že v čase, kedy tu Dynamoterror žil, táto časť krajiny bola ešte súčasťou prehistorickej Laramidie. Vedci v súčasnosti dúfajú, že novoobjavený druh im pomôže lepšie pochopiť, ako tyranosaurus získal svoju monštruóznu veľkosť a ako si vydobyl status najobávanejšieho predátora tých čias.

iflscience.com
Príbehy
0
Komentovať (0)