ajayadas.com

Čo sa dizajnu týka, mnohí plavci sa riadia tými najmodernejšími trendmi. Na jednej strane majú špičkové plavky zo špeciálneho materiálu, no nemôžeme zabudnúť ani na plavecké čiapky. Všimli ste si, že niekedy majú na hlavách aj dve?

Často sa stretávame s podivnými faktami zo sveta. Výnimkou nie sú ani tohtoročné olympijské hry v Rio de Janeiro. Článok o podivných faktoch o plavcovi Michaelovi Phelpsovi sme vám priniesli nedávno. Dnes sa pozrieme na trochu inú zvláštnu vec. Či už sú to špeciálne plavky, to, koľko vlasov máte, alebo rôzne iné vplyvy, plavci sa vždy chcú ubezpečiť, že svoju disciplínu zvládnu v tom najlepšom čase, resp. že aj vďaka materiálom podajú tie najlepšie výkony.

Bežne v bazéne však asi nestretnete človeka, ktorý by mal dve plavecké čiapky. My sme si však všimli, že keď si zlatá medailistka z Maďarska, Katinka Hosszú, dala dole čiapku, mala pod ňou ešte jednu.

dveciapky2
ajayadas.com

Katinka však nie je jediná plavkyňa, ktorá nosí dve čiapky. Ostatní konkurenti ako Michael Phelps, Katie Ledecky, či Sun Jang, nosia pri súťažiach takisto dve plavecké čiapky. Aj keď sa môže zdať, že dve plavecké čiapky budú plavca spomaľovať, majú na to v skutočnosti celkom dobrý dôvod.

Už počas olympijských hier v roku 2012, ktoré sa konali v Londýne, vysvetlila tento fakt expertka na technológie ohľadom plávania, Pauline Vu. Dve plavecké čiapky pomáhajú plavcom lepšie udržať plavecké okuliare a zabránia tak ich prípadnému pádu či pokriveniu a voda sa do nich nedostane. Druhá vrstva čiapky teda drží okuliare na svojom mieste.

dveciapky3
ajayadas.com

Ďalší dôvod je trochu zaujímavejší. Každá čiapka je vyrobená z rôznych materiálov, ktoré sa navzájom dopĺňajú. Prvá vrstva je vyrobená z latexu a vďaka svojim vlastnostiam drží dobre na hlave. Môže sa však krčiť. Druhá čiapka je vyrobená zo silikónu a nekrčí sa tak veľmi. To znamená, že čím menej je čiapka pokrčená, tým rýchlejšie plavec pláva. Nie každý plavec však nosí dve čiapky. Zrejme to záleží na preferenciách.

interez.sk (Lucia M.), thisisinsider.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )