Foto: Magic Box

Druhá svetová vojna je dodnes právom považovaná za jeden z najstrašnejších historických míľnikov.

A to nie z srandy. Každý z nás zrejme pozná základy, ktoré nás učili v škole a preto si vieme predstaviť o čom je reč. Naša predstavivosť však stále nie je natoľko vyvinutá, aby sme mohli skutočne posúdiť, aké to bolo prežívať hrôzy v zákopoch, či sa ukrývať pred vlastnými krajanmi. Film, ktorý doposiaľ najlepšie vykreslil vojnovú realitu, je Dunkirk. Zhodli sa na tom nie len kritici, ale aj samotní vojnoví veteráni.

Dnes vám prinášame zoznam slovenských a českých filmov, ktorých ústrednou témou je vojna, nacizmus či okupácia.

Lidice

Rok 1942 – nemecká propaganda úzkostlivo tají genocídu páchanú na civilnom obyvateľstve. Po atentáte na druhého muža tretej ríše, Reinharda Heydricha, však urobí výnimku. Po vypálení malej českej dedinky Lidice všetko vyhlási do sveta. Ako zámienka k vypáleniu obce postačil jeden milostný list…

Želary

Želary je koprodukčný film natočený podľa novely Květy Legátovej Jozova Hanule. Krutý príbeh nežnej lásky z obdobia druhej svetovej vojny odohravajúci sa na fiktívnej horskej samote Želary v okupovanom Protektoráte Čechy a Morava.

Smrť krásnych srncov

Spisovateľ Ota Pavel nenapodobiteľným spôsobom popísal život svojej zmiešanej židovsko-českej rodiny v predvojnových a vojnových rokoch. Neskôr bol film spracovaný do filmovej adaptácie v hlavnej úlohe s Karlom Heřmánkom.

Musíme si pomáhat

Musíme si pomáhat je český film režiséra Jana Hřebejka a scenáristu Petra Jarchovského z roku 2000. Odohráva sa počas nemeckej okupácie počas 2. svetovej vojny a opisuje hrdinstvo rodiny, ktorá schovávala doma utečenca z koncentračného tábora.

Oznamuje se láskám vašim

Oznamuje se láskám vašim je smutný romanticko-psychologický československý film nakrútený v roku 1988 režisérom Karlom Kachyňou.

Pozri aj: 5+ slovenských a českých filmov o drogách a krvi. Toto sú najlepšie kriminálne prípady na našich plátnach

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )