foto: Pixabay

Asi neexistuje krajší pocit, ako keď je niekto zamilovaný. Láska nám spríjemňuje dni, cítime sa omnoho lepšie a tešíme sa na každé jedno ráno, kedy sa so svojou polovičkou uvidíme. Láska však dokáže urobiť aj veľmi zaujímavé veci s naším telom.

Určite poznáte známy a šteklivý pocit v bruchu, keď stretnete osobu, na ktorej vám veľmi záleží, máte ju radi alebo ju milujete. To je jedna z mnohých vecí, ktoré s naším telom dokáže láska urobiť. Existuje ich však omnoho viac a možno ste o niektorých ani len nevedeli.

Láska je prirodzeným bojovníkom proti bolesti

Všetci dobre vieme, že objatie od tej správnej osoby nám navodí skvelý pocit, ktorý nás uteší a zaženie všetky zlé myšlienky. Nový výskum dokonca ukázal, že ak sa oxytocín (chemická látka v mozgu, ktorá vytvára pocit pokoja) uvoľňuje do tela 10-20 sekúnd, efektívne bojuje proti bolesti hlavy. Navyše, pri pohľade na fotografiu niekoho blízkeho sa nám znižuje prah bolesti, a preto dokážeme vydržať až o 40% viac bolesti, ako inokedy. Náš mozog si totižto spája obraz nášho partnera s príjemným rozptýlením a spôsobuje, že akýkoľvek druh bolesti je znesiteľnejší.

Veda však skúmala lásku aj z pohľadu sexu a zistili, že práve sexuálna stimulácia a najmä orgazmy vám pomôžu predchádzať rôznym bolestiam, a to najmä bolestiam chrbtice a hlavy.

pexels.com

Láska sa stará o vaše srdce

Štúdie dokazujú, že vyznanie lásky od vášho partnera znižuje srdcovú frekvenciu až o polovicu. Práve to je ešte efektívnejšie, ak sa nachádzate v stresovej situácií, kedy vám srdce bije veľmi rýchlo. Vďaka láske sa tak znižuje aj riziko srdcových ochorení v dlhodobom horizonte. Okrem toho oxytocín, známy ako hormón lásky, znižuje krvný tlak, úzkosť, zvyšuje sebavedomie a pomáha bojovať proti depresií.

Láska pomáha vášmu telu bojovať proti chorobe

S láskou súvisia aj rôzne dotyky, držanie rúk či sexuálna aktivita. Všetky tieto veci zvyšujú produkciu endorfínov, ktoré zas posilňujú náš imunitný systém. Takisto je to aj vtedy, ak je človek už chorý. Vďaka láske má omnoho väčšiu motiváciu bojovať proti chorobe a vyliečiť sa.

Láska lieči nespavosť

pexels.com

Hormóny lásky, oxytocín a endorfíny znižujú uvoľňovanie kortizolu, čiže stresového hormónu a naopak, prirodzene podporujú všetky hormóny, ktoré vám pomôžu pri zaspávaní. Hormóny lásky sú taktiež považované za jedny z najlepších liečebných „pomôcok“ pri insomnii.

Láska znižuje pravdepodobnosť závislostí a znižuje abstinenčné príznaky

Známe látky ako kokaín, nikotín či alkohol sú návykové, pretože ovplyvňujú hladiny dopamínu v našom tele. Dopamín je hormón zodpovedný za náhly nával pôžitku a eufórie. Zamilovanosť funguje na rovnakom spôsobe, no neovplyvňuje len dopamín, ale takisto zvyšuje uvoľňovanie testosterónu a oxytocínu, čo je najlepšia kombinácia na boj proti závislostiam či abstinenčným príznakom. Inými slovami, láska naplní váš život potešením a extázou, ktorú potrebujete.

Láska podporuje dlhovekosť

Old couple on bridge

Prieskumy ukazujú, že ľudia, ktorí sú v zmysluplných a šťastných vzťahoch sa cítia zdravšie a šťastnejšie. Byť v manželstve alebo vo vzťahu tiež napomáha ľuďom prechádzať rôznym závažnejším chorobám.

Láska je terapia

Ľudia využívajú rôzne terapie a sedenia u doktorov z mnohých dôvodov, ale väčšinou je to preto, že chcú, aby ich niekto počúval a porozumel im. Zo všetkých špecialistov na svete je tou najschopnejšou a najlepšou osobou práve váš partner, ktorý vás nadovšetko miluje. Práve partnerova láska a podpora sú hlavným duševným liekom, ktorý pomôže premôcť problémy, ako sú napríklad depresia, úzkosť či dokonca zlá fyzická kondícia.

Pozri aj: 8 znakov, ktoré vám povedia, či ste inteligentnejší ako väčšina ľudí

brightside.me
Príbehy
0
Komentovať (0)