Lucia Mužlová / / Lokál
Šikovných Slovákov nikdy nie je dosť. Prísť s unikátnym a inovatívnym nápadom nie je jednoduché, no zakladateľom denníka Ephemeris Journal sa to podarilo. Vďaka tomuto denníku budeš aj ty produktívny a hlavne efektívny a svoje ciele dosiahneš ľahšie.

Uvažujete o tom, že chcete začať cvičiť a vytvoriť si nové návyky? Chcete rozvíjať svoje nápady, myšlienky a dosahovať svoje vytýčené ciele? Vďaka medzinárodnému tímu 6 ľudí zo Slovenska, Česka a Kanady a ich skvelému denníku s názvom Ephemeris Journal, sa vám to určite podarí. Myšlienka vznikla v hlavách Matúša Horniačeka a Valeriána Lukačka. O tom, aké boli začiatky, čo si myslia o dnešnej modernej dobe a hlavne viac o denníku Ephemeris Journal, sa dozviete v dnešnom rozhovore.

dennik4
facebook.com

Na úvod by som sa rada opýtala, ako to celé začalo.

Matúš Horniaček: Už ma nebavilo nosiť stále so sebou 2-3 zošity (práca, škola, kalendár), tak som sa rozhodol zúročiť svoje skúsenosti, ktoré mám v oblasti sebarozvoja a produktivity a vytvoriť kvázi plánovač alebo kalendár, ktorý bude spĺňať vlastnosti nevyhnutné k tomu, aby si človek uvedomil, kde sa v živote nachádza a ako sa môže posunúť na novú úroveň.

Valerián Lukačko: Matúš prišiel za mnou s nápadom na inovatívny motivačný diár a mňa táto myšlienka okamžite oslovila. Ešte v rovnaký deň sme začali na tom spolu pracovať, riešiť veci, plánovať postup uvedenia na trh atď. Samozrejme všetko prebiehalo za pomoci skvelého tímu, ktorý sa okolo Ephemeris-u vytvoril.

Pre lepšiu predstavu: chalani spolu so svojim tímom vytvorili videá, ktoré je pre slovenské a aj české publikum, alebo pre niekoho, kto nemá dobrú angličtinu, aj so slovenskými titulkami. Názov videa je jasný a stručný „What is you story?“ a teda „Aký je tvoj príbeh?“ Každý z nás nejaký máme, aký je ten váš?

[youtube Qa3DtY-IBsk 720 410]

Prečo práve denník? Vyplýva to z nejakých vašich vlastných potrieb?

M.H.: Áno, presne tak. Ak si plánujeme, píšeme a kreslíme rukou, tak dochádza k lepšiemu prepojeniu na trase ruka – mozog. To bol dôvod, prečo sme sa rozhodli pre papierovú verziu a nie online verziu. Ďalšia vec je, že v telefónoch máme veľmi veľa aplikácii a po čase používame aj tak iba jednu-dve, ktoré sú naozaj nápomocné. V denníku má človek prakticky všetko pokope, vyzerá to profesionálne a navyše sa nemusí báť, že mu dôjde baterka.

V.L.: Už nejakú dobu sa sústredím na osobný rozvoj a tiež v tom mám veľký chaos, keď si zapisujem do jedného diára stretnutia, inde zas ciele, čomu by som sa chcel venovať atď. Tento diár práve všetky dané veci skĺbi dokopy.

Boli začiatky, ako to už býva, ťažké?

dennik2
facebook.com

M.H.:  Počas celého projektu, aj kampane sa neustále učíme. S odstupom času môžem povedať, že by sme veľa vecí urobili inak. Najťažší bol podľa mňa proces pred kampaňou, t.j. zohnať správnych ľudí do tímu, poriešiť tlačiareň, promo video a podobne.

V.L.:  Samozrejme veľmi náročná bola, a stále aj je, samotná kampaň. Komunikácia s médiami a marketing dajú niekedy veľmi zabrať, ale myslím si, že túto časť zvládame zatiaľ relatívne dobre.

Čo si myslíte o dnešnej modernej dobe, keď skoro všetci vymenili denníky za telefóny a tablety?

M.H.:  Sto ľudí – sto chutí. Niekomu vyhovuje online verzia, niekomu nie. Denník je pre nás srdcovou záležitosťou, je to miesto, kde sa nikto nedostane. Je tam obmedzený priestor, takže musíme rozmýšľať, čo si tam napíšeme a ako si naplánujeme naše dni, návyky a cvičenia.

V.L.: Podľa mňa sa to bude postupne vracať späť. Poznám vo svojom okolí dosť veľa ľudí, ktorí aj skúšali online aplikácie, ale nakoniec sa pri plánovaní vrátili k papierovému diáru, lebo zistili, že ten im vyhovuje najlepšie. Ja sa tiež radím k týmto ľuďom.

Priznám sa, že aj ja som človek, ktorý sa rozhodne si zapisovať a mať pekný diár či denník s cieľmi, no vydrží mi to max. týždeň. V čom je Ephemeris Journal výnimočný? V čom je iný od ostatných denníkov? (napr. od motivačných)

M.H.: Zameriavame sa na zdravé telo – zdravú myseľ. Pomocou nášho diára si plánujete dni, návyky, tréningy, relax, všetko postupne, krok po krôčiku, až kým sa to pre vás nestane zabehanou rutinou a potom sa viete posunúť ďalej.  Výhodou je tiež minimalistický dizajn, takže vás nebude mrzieť nevyplnený priestor, ako to býva pri iných diároch.

dennik1
facebook.com

Predpokladám, že ste hrdí Slováci. Prečo ste sa rozhodli denník vytvoriť v anglickom jazyku?

V.L.:  Radi by sme pomohli čo najväčšiemu počtu ľudí, a to vieme dosiahnuť iba tak, že diár bude v angličtine. Tiež by sme radi inšpirovali mladých ľudí a ukázali im, že medzinárodný biznis sa dá postaviť aj na Slovensku. Dnešný svet je už vďaka internetu kompletne prepojený, a to nám hrá do karát.

Nebojíte sa, že niektorí Slováci si ho nezakúpia práve kvôli tomu, že nebudú rozumieť tomu, čo kupujú?

M.H.: Nebojíme. Do budúcna plánujeme spraviť aj slovenskú jazykovú mutáciu, no zatiaľ sme sa zamerali na anglický jazyk, s ktorým vieme zasiahnuť väčší trh.

V.L.: V ideálnom prípade Ephemeris nakopne ľudí, aby zapracovali na svojej angličtine. Bez toho sa človek, ktorý chce niečo dosiahnuť, dnes už v podstate nepohne. Mne osobne znalosť angličtiny v živote, metaforicky povedané, otvorila mnoho dverí, takže určite odporúčam zapracovať na tomto jazyku. Človek tiež získa prístup k oveľa viac informáciám ako keď rozumie iba slovenčine alebo češtine.

Teraz niečo k samotnému denníku. Čo v ňom nájdeme? Z akého je materiálu? Pozerali ste sa aj na nejaké ekologické zásady? Je napr. z recyklovaného papieru a pod.?

dennik6
facebook.com

M.H.: Na tlač denníka je používaný klasický papier, pričom všetky vaše spomienky, náčrty, poznámky atď. bude chrániť kvalitný kožený obal. K dispozícii sú štyri rôzne farby – modrá, bordová, hnedá a ružová. Všetko v dvoch verziách – tenšia, pohodlnejšia na prenos, má 118 dvojstrán a slúži na jeden polrok. Ročná verzia má dvojnásobný počet strán. A čo sa skrýva v samotnom diári? Najlepšiu predstavu získa človek, ak si to pozrie sám. Nahliadnuť môžete aj vy.

Všimla som si, že ste spustili kampaň na kickstarter.com. Prečo práve medzinárodná kampaň?

М.H.: Trhy sa menia. Je pre nás jednoduchšie pracovať na globálnej úrovni, kde to vieme ponúknuť väčšiemu publiku. Kickstarter je najväčší crowdfundingový web na svete, tým pádom nám dokáže dať aj najlepšiu odozvu na náš projekt.

Dá sa denník zakúpiť aj niekde inde?

V.L.: Momentálne nie. Jedinou šancou, ako sa môžu ľudia dostať k denníku, je podporiť projekt v spomínanej kampani na webe Kickstarter.com. Je tam dostupný za kvázi predpredajovú cenu, ktorá sa už v budúcnosti nebude opakovať. Je to niečo ako odmena pre našich prvých podporovateľov za to, že pomohli pri úvodnej realizácii projektu. Podrobný návod (v slovenčine), ako konkrétne si diár rezervovať, nájdete na našom webe Ephemeris.sk . Tiež by som chcel ešte spomenúť, že si uvedomujeme, že niekto nemusí mať ani tých cca 13-14€, aby si rezervoval polročný diár. V tom prípade stačí prispieť aspoň 1 kanadský dolár (cca. 0,6€), respektíve iba zazdieľať našu kampaň na sociálnych sieťach a poslať nám printscreen na mail [email protected]. Každý, kto tak urobí, dostane po skončení kampane diár zadarmo vo forme elektronickej PDF verzie, ktorú si môže trebárs vytlačiť.

Máte už záujemcov aj zo zahraničia? Viete to porovnať so Slovenskom? Ktorá skupina je väčšia?

V.L.: Momentálne je to približne pol na pol. Polovica Slovákov a Čechov a druhá polovica zo zahraničia. Stihli nás už podporiť ľudia z Ruska, Ameriky, Číny, Austrálie atď., takže v podstate z celého sveta. Inak som veľmi rád, že aj Slováci si uvedomujú benefity tohto diára, rozhodli sa podporiť nás a zároveň posunúť s Ephemeris-om kvalitu svojho života na vyššiu úroveň.

Rada plánujem. Všetko a všade. Dá sa povedať, že je to jedna z mojich charakteristických čŕt. Prečo by som teda mala siahnuť práve po tomto denníku?

dennik3
facebook.com

V.L.: Lebo okrem plánovania sú v ňom zapracované funkcie, ktoré ti pomôžu vybudovať si nové pozitívne návyky, zvýšiť produktivitu, efektívnejšie bojovať s prokrastináciou, viac sa sústrediť na svoje zdravie a mnoho ďalšieho. Každému odporúčam si ten diár fakt virtuálne prelistovať. Len tak sa dá najlepšie zistiť, o čom je a aké nástroje obsahuje. Samozrejme, nie je to zázračný čarovný prútik, ktorý si len objednáš a zmena príde sama zo dňa na deň. Našou cieľovou skupinou je človek, ktorý chce od života jednoducho o niečo viac ako má teraz. Dovoľujem si tvrdiť, že diár Ephemeris môže byť tým správnym “kopancom do zadku”, ktorý mu pomôže nájsť tú správnu cestu.

Čo k tomu dodať? Asi len, že mňa osobne tento nápad veľmi zaujal a som hrdá na to, že aj na Slovensku sú ľudia, ktorí sa vybrali tou správnou cestou a snažia sa ľuďom pomáhať, zlepšiť ich celkový život a trochu ich postrčiť na cestu za svojimi vysnívanými cieľmi. Ak sa o chalanoch a celom tíme chcete dozvedieť viac, je tu aj druhé video, kde už o svojom projekte rozprávajú samotní autori.

[youtube _Su_L80XvfM 720 410]

Ak vás článok a hlavne samotný nápad zaujal, neváhajte a podporte ho na Kickstarter.com. Radosť môžete urobiť nielen sebe, ale aj svojej rodine či priateľom, pre ktorých by sa mohol tento denník stať pomocníkom na každý deň. Matúšovi a Veleriánovi touto cestou ešte raz veľmi pekne ďakujem za rozhovor a do budúcna želám veľa úspechov v tomto projekte a taktiež aj veľa nových kreatívnych nápadov.

interez.sk (Lucia M.)
0
Komentovať (0)