Foto: Pixabay/twitter.com(Bristol24/7)

Neil Woods sa dokázal infiltrovať do niekoľkých najhorších drogových gangov vo Veľkej Británii. V súčasnosti sa vzdáva boja proti drogám, ktorý zvádzal viac ako 10 rokov.

Po dobu štrnástich rokov Neil Woods riskoval svoj život, keď pôsobil na protidrogovom oddelení, ako policajt v utajení. Ako jeden z prvých v Spojenom kráľovstve pomohol vytvoriť taktiku infiltrovania sa do najviac násilných gangov po celej krajine. Po viac ako desaťročí dokončil operácie v oblastiach, ako Derby, Leicester, Nottingham, Leeds a Brighton.

Aj napriek jeho snahe sa veci stali len horšími. Kriminálnici boli ešte brutálnejší po tom, čo sa začali obracať v policajných taktikách. Úmrtia súvisiace s drogami dosahovali čoraz vyššie čísla a drogy sa stávali silnejšie a každým dňom dostupnejšie. Woods zistil, že vojnu proti drogám prehral. Chcel napraviť škodu, ktorú napáchal ako policajt, čo spôsobilo aj jeho posttraumatickú stresovú poruchu. A tak odštartoval kampaň presadzovanie práva proti prohibícii.

Pexels

Podľa Woodsových slov, človek musí byť skutočný profesionál pokiaľ sa chce v uliciach obracať, ako skutočný zločinec. Veľa tiež závisí od toho, nakoľko dokáže byť človek presvedčivý a ako pracuje s rečou tela. „Musíte odhaliť moment, kedy vám druhá strana klame. To vám môže zachrániť život.“ povedal Woods.

Raz som mal dlhodobú operáciu, kde som pracoval s gangstrami, ktorí boli ako vystrihnutí z kresleného filmu. Išlo o organizovanú skupinu zlodejov áut, ktorých šéfom bol díler kokaínu a cracku. Chyba, ktorú som urobil bola, že som sa vydával za konzumenta amfetamínov, ktorým som očividne nebol,“ zveril sa Woods so svojou skúsenosťou. Muž, ktorého sa snažil zatknúť, od neho chcel dôkaz, že nie je policajt a tak mu ponúkol amfetamín, ktorý bol zo 40% čistý. V tom čase sa na ulici predávali 5 až 7% amfetamíny.

Pexels

Dal som si toho hromadu. Bolo to otrasné. Mal som ten najhorší úzkostný pocit v živote. Nespal som tri noci, takže zrejme netreba pripomínať, že môj dom nikdy nebol tak čistý, ako vtedy.Woods investoval do svojej práce obrovské množstvo času a energie. Po čase však zistil, že sa to vôbec neopláca. Jeho prácou bolo okrem iného vytvárať taktiky. Dohromady pozatváral dílerov na 1000 rokov, no prerušil tým zásobenie heroínu na dve hodiny.

Regulovať drogy políciou nemá žiadny efekt. Čím dlhšie som bojoval proti drogám, tým viac ľudí zomieralo a ulice boli násilnejšie. Gangstri boli po všetkých zásahoch ešte horší. Upaľovali ľudí na smrť. Používali znásilnenie ako zbraň. Mali proti polícii vlastné taktiky, ktoré sú nepredstaviteľné. Odpoveďou je regulovať drogy legálne, a tak získať moc späť od organizovaných skupín. Obchod s drogami ročne obráti 7 miliárd,“ podľa Woodsa je najrozumnejším krokom regulovať drogy takým istým spôsobom, ako sa to robí s alkoholom.

Pexels

Obchod s drogami mení osobnosti mladých ľudí. „Jediný spôsob, ako to môžeme zmeniť je regulácia. Najrizikovejšou drogou je heroín. Závislí ľudia potrebujú starostlivosť, aby sme mohli zachraňovať život a redukovať zločin. Predpisovanie heroínu eliminuje silu organizovaných zločineckých skupín. To isté by sme mali urobiť s marihuanou, aby sme tak mohli chrániť mladých ľudí.

Privítali by ste takéto opatrenie na Slovensku? Realita pri otázke drog je naozaj tvrdá, a preto zrejme aj v tom prípade platí, že zúfalá situácia si žiada zúfalé činy. Avšak pokiaľ je v stávke záchrana ľudských život, zrejme nie je nad čím váhať. Čo si o takomto kroku myslíte vy?

Pozri aj: Neobmedzený sex, drogy a alkohol zadarmo. Kolumbijská spoločnosť ponúkala luxusný výlet loďou so 60 prostitútkami

independent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články