Foto: facebook.com (The Free Store)

Každú noc obchod s názvom Free Store rozdáva jedlo zadarmo komukoľvek, kto ho potrebuje. Bez akýchkoľvek otázok.

V neskoré veterné popoludnie ľudia postávajú v rade pred recyklovaným lodným kontajnerom odstaveným na parkovisku pred kostolom. Vo vnútri dobrovoľníci vykladajú do políc jedlo. Nájdete tu chutné jedlá z ryže, zdravé šaláty, sendviče, koláče či sladkosti. Je to len jeden z ďalších rušných dní vo Free Store.

Článok pokračuje pod videom ↓

Držia sa hesla: „Vidíme potenciál v nevyužitých zásobách jedla.“ Free Store je nezisková organizácia, ktorá pôsobí v hlavnom meste Nového Zélandu, Wellingtone. Zhromažďuje nevyužité potraviny z miestnych obchodov a distribuuje ich tým, ktorí to potrebujú. Inšpiráciou im bol dvojtýždňový umelecký projekt z roku 2010, v rámci ktorého umelkyňa Kim Paton zhromaždila nevyužité potraviny z miestnych pekárstiev a supermarketov a rozdávala ho. Ktokoľvek do jej obchodu prišiel, zadarmo si mohol vziať čokoľvek.

Posted by The Free Store, Wellington on Donnerstag, 30. März 2017

Spoluzakladateľ organizácie, 28 ročný Benjamin Johnson sa vyjadril: „Niektoré potraviny v obchode sú z kaviarní. Je to jedlo, ktoré im na konci dňa ostalo, stále však bolo dobré. V reštauráciách a kaviarňach je veľké množstvo jedla, ktoré je dobré, na konci dňa sa však vyhadzuje. My s tým niečo môžeme urobiť.“

Plytvanie jedlom je mimoriadne závažný celosvetový problém. Každý rok sa vyhodí 120-tisíc ton jedla v hodnote niekoľko stoviek miliónov eur len na Novom Zélande. Na celom svete sa ročne vyhodí 1,3 miliardy ton jedla, z toho 88 miliónov ton v Európe. Napriek tomu, že po celom svete sú rodiny, ktoré nemajú čo do úst. Podľa UNICEF-u len na Novom Zélande žije v chudobe 28 percent detí, čo je až takmer 300-tisíc.

Tonight alone we redistributed $5,200 worth of amazing, quality, fresh food to nearly a hundred hungry friends. Our…

Posted by The Free Store, Wellington on Montag, 27. März 2017

„Vidíme potenciál v nevyužitých zásobách jedla. Máte jedlo, ktoré je ešte vždy dobré na jedenia a ľudí, ktorí hladujú. Vytvorili sme spojenie,“ hovorí Johnson. Po tom, čo s priateľmi v roku 2010 videli spomínaný umelecký projekt, rozhodli sa, že vytvoria niečo trvalé. V súčasnosti má Free Store 65 dodávateľov po celom meste, kaviarne, reštaurácie, pekárne či cateringové spoločnosti, ktoré nedokázali predať všetky potraviny a jednoducho ich darujú. Predtým si nevyužité potraviny rozdelili zamestnanci, alebo sa jednoducho vyhodili.

Tonight we have the most food we've ever had. Please send people our way for Christmas love #merrysurplus

Posted by The Free Store, Wellington on Donnerstag, 22. Dezember 2016

Manažér Luke Crawford hovorí: „Je dobré vidieť, že sa jedlo rozdeľuje tak, aby to ľuďom pomohlo.“ Johnson dodáva, že každý večer rozdajú 800 až 1500 kusov potravín, čo je ročne až 250-tisíc. Hodnota rozdaných potravín dosahuje až milión eur. Jedlo sa rozdáva medzi 6 až 7 hodinou každý pracovný večer. Chodí sem v priemere sto ľudí z rôzneho prostredia, vrátane bezdomovcov, nezamestnaných, dlhodobo chorých, utečencov, študentov či ľudí, ktorých nedávno prepustili z väzenia.

This is our volunteer leadership team! We closed up the store tonight to a still sunny sunset before heading out to…

Posted by The Free Store, Wellington on Montag, 5. Dezember 2016

Johnson ďalej vysvetľuje: „Nie sú tu žiadne podmienky či pravidlá. Môže prísť ktokoľvek, z akéhokoľvek dôvodu a vziať si čokoľvek.“ Počet dobrovoľníkov neustále narastá. Aj 53 ročný Vincent Tito si sem predtým chodil po jedlo, teraz je však dobrovoľníkom: „Mal som dlhy. Nestravoval som sa dobre a moje telo slablo.“ Silu opäť nadobudol len vďaka mäsu a zelenine z Free Store. Nechcel však len prijímať, chcel niečo aj dať. Prihlásil sa teda ako dobrovoľník a ponúkal kávu ľuďom stojacim v rade pred Free Store. Odvtedy ubehli už dva roky.

Tonight we served nearly 100 beautiful faces. There was a line down the block. Thanks to everyone who participated at…

Posted by The Free Store, Wellington on Dienstag, 2. August 2016

V súčasnosti sa Free Store snaží dostať aj do iných regiónov Nového Zélandu. Okrem rozdávania potravín organizujú každý rok dobročinné akcie. Pomaly ale isto sa myšlienka redistribúcie nevyužitých potravín dostáva do celého sveta a Johnson verí, že myšlienku Free Store je možné aplikovať v každej krajine. Všetko, čo k tomu potrebujete, je miesto výdaja potravín, nevyužité potraviny, oddanú skupinu ľudí, ktorí sa do toho pustia a ľudí, ktorí si po jedlo prídu. To, čo začalo ako umelecký projekt, sa zmenilo na životný štýl komunity. Myslíte, že by bolo možné niečo podobné aj u nás?

Pozri aj: Koľko vyhodia obchody jedla? Populárny reťazec zverejnil štatistiky, ktoré ukazujú, koľko ton jedla vhodného na konzumáciu zlikvidoval

truththeory
Uložiť článok

Najnovšie články