Sekvojovec obrovský, prezývaný aj mamutí strom, nedostal toto pomenovanie len tak náhodou.

Ide o najmohutnejší strom na našej planéte. Úplným rekordérom tohto druhu je sekvojovec, ktorý nájdete v národnom parku v americkej Californii. Strom, nazvaný Prezident,, je taký obrovský, že sa ho doposiaľ nepodarilo odfotografovať tak, aby bol celý na jednom zábere. Minulý rok sa to však zmenilo.

Článok pokračuje pod videom ↓

Najväčšia sekvoja na svete je podľa odhadov staršia ako Biblia. Jej vek odhadujú odborníci na 3200 rokov. Kmeň stromu zaberá 1300m3 a jeho koruna spolu s ďalšími konármi ďalších 250m3.

news.xinhuanet.com/
news.xinhuanet.com

Prezident meria neuveriteľných 75 metrov. Obvod jeho kmeňa pri zemi meria 28,4 metra a priemer kmeňa vo výške takmer dvoch metrov je obrích 7,1 metra. Prvý konár tohto stromu nájdete až vo výške 37 metrov, pričom najhrubší je konár s priemerom 2,4 metra.

whereverwriter.com
whereverwriter.com

Rozmýšľate, ako sa takáto „obluda“ zmestila na jednu fotografiu? Nebolo to nič jednoduché. Na snímke spolupracovalo niekoľko fotografov z National Geographic spolu s celým tímom vedcov.

sekvoja (1)
biodiverseed.com

Pomocou rôznych výpočtov, analýz, kladiek a lán sa fotografi pustili do práce. Fotenie aj spolu s prípravou trvalo presne 32 dní.

ngm.nationalgeographic.com
ngm.nationalgeographic.com

Výsledná fotografia stála nemálo úsilia. Je výsledkom 126-tich samostatných fotografií, ktoré boli pospájané do tohto „prezidentského portrétu“.

sekvoja (5)
ngm.nationalgeographic.com

Ak si tento proces stále neviete predstaviť možno vám pomôže nasledujúce video.

[youtube vNCH6uhB_Bs 720 410]

Uložiť článok

Najnovšie články