Altered Company

Matej Mensatoris / / Ekológia
Švédsky projekt na kickstarteri už zaujal tisíce ľudí. Vďaka premyslenému nadstavcu na vodovodnú batériu dokážete ušetriť až neuveriteľných 98 % vody pri bežných činnostiach, ako je napríklad umývanie rúk či zubov.

Aj vy sa mračíte, keď sa pozeráte na účet za spotrebovanú vodu? Aj keď na Slovensku je voda vďaka bohatým zásobám pomerne lacná a je jej dostatok, určite bude každý súhlasiť, že plytvať ňou sa neoplatí. Aj preto teraz vznikol tento úžasný vynález, ktorý len pripojíte na vodovodný kohútik a ten sa postará o to, aby vaše účty za vodu už nikdy neboli tak vysoké ako doteraz.

Švédski tvorcovia sľubujú úsporu vody až na maximálnej úrovni 98%. Nadstavec na batériu spôsobí, že voda bude rozprášená do jemnej hmly, čo podstatne znižuje spotrebu vodu pri bežných činnostiach. Vďaka tomu si dokážete umyť ruky, riad, či len opláchnuť zeleninu, a to všetko pri spotrebovaní zlomku vody v porovnaní s množstvom, ktoré ste spotrebovávali predtým.

Altered Company
Altered Company

Mnohí určite poznáte prevzdušňovače, ktoré do vody pridávajú vzduch, a takáto zmes vody a vzduchu potom vychádza z kohútika. Efekt prevzdušňovačov však nie je taký, aký by sme si predstavovali, a aj tak väčšina vody odtečie do odpadu a nevyužije sa dostatočne efektívne.

Avšak nadstavec Altered:Noozle posúva úpravu prúdu vody na novú úroveň. Tým, že sa voda rozpráši do hmly, je voda využitá oveľa efektívnejšie ako pri bežnej batérii. Samozrejme, niekedy je potrebný naozajstný prúd vody a nie len hmla, vtedy však stačí nadstavcom pootočiť a v takom prípade už vyteká voda prúdom, ktorý je ale tiež upravený k čo najväčšej efektivite.

Koľko vody takýto nadstavec využíva? Pri režime upraveného prúdu vody je to 1,8 litra za minútu a v režime vytvárania hmly sú to iba 2 decilitre za minútu.

„Tajomstvom, prečo dokážete ušetriť až 98 % vody, je atomizácia, čím sa vytvoria milióny mikroskopických kvapôčok vody. Týmto spôsobom použijete len toľko vody, koľko skutočne potrebujete a nebudete si nechávať pretekať vodu a tým pádom aj peniaze pomedzi prsty,“ povedal autor vynálezu, profesor Kaj Mickos.

Altered Company
Altered Company

V súčasnej dobe patrí Altered:Noozle medzi úspešné projekty na Kickstarteri. Pôvodný cieľ bolo vyzbierať približne 26 tisíc eur, čo sa hravo prekonalo. V súčasnej dobe je vyzbieraných približne 176 tisíc eur. Tí, ktorí stihli projekt podporiť medzi prvými, dostanú nadstavec za približne 26 eur, ostatní si ho budú môcť kúpiť za približne 40 eur. To znamená, že počiatočná investícia do kúpy takéhoto zariadenia by sa vrátila do niekoľkých mesiacov.

Nadstavec bude možné pripojiť na bežné batérie v Európe a v Amerike a budú k dispozícií aj rôzne farebné prevedenia. Ak všetko pôjde podľa plánu, prví podporovatelia ho dostanú už v decembri.

Ak vás projekt zaujal, pozrite si video, alebo navštívte stránky kickstarteru.

interez.sk (Matej Mensatoris) treehugger.com

 Komentovať (0)