pixabay.com

Slovom roka 2016 v Rakúsku sa stal výraz "Bundespräsidentenstichwahlwiederholungsverschiebung", ktorý možno preložiť ako "odloženie opakovaného druhého kola volieb spolkového prezidenta".

O prvenstve tohto ťažko vysloviteľného a dlhého slova rozhodlo 10.000 respondentov, ktorí sa zúčastnili ankety usporiadanej Ústavom pre výskum rakúskej nemčiny Univerzity v Grazi.

Prvé kolo prezidentských volieb sa v Rakúsku uskutočnilo v apríli a dvaja kandidáti, ktorí v ňom získali najviac hlasov – bývalý predseda strany Zelených Alexander Van der Bellen a kandidát pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Norbert Hofer – postúpili do kola druhého. To sa konalo v máji, avšak jeho výsledky boli v dôsledku rôznych nezrovnalostí anulované.

Termín opakovaného druhého kola bol kvôli chybným obálkam na lístky pre korešpondenčné hlasovanie preložený z októbra na 4. decembra. V ňom napokon zvíťazil Van der Bellen.

Slovo roka majú aj v Nemecku

Nemeckým slovom roka 2016 sa stalo prídavné meno „postfaktisch“, teda postpravdový. Výraz podľa analytikov popisuje novú politickú realitu, v ktorej prevažujú emócie nad faktami.

„Hovorí sa, že momentálne žijeme v postpravdových časoch. To znamená, že ľudí už nezaujímajú fakty, nasledujú len svoje pocity,“ povedala pred časom nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Anglický ekvivalent tohto termínu, a síce prídavné meno post-truth, sa stalo minulý mesiac tiež anglickým slovom roka 2016, ktoré vybrala britská spoločnosť Oxford Dictionaries.

Nemecké slovo alebo slovné spojenie roka, charakterizujúce významnú udalosť alebo dôležitý aspekt daného kalendárneho roka, vyberá už od roku 1972 Spoločnosť pre nemecký jazyk (GfdS) so sídlom vo Wiesbadene. Výraz postfaktich v tomto roku porazil slová ako brexit či Trumpov efekt, ale napríklad aj spojenia ako sociálne roboty či strašidelní klauni.

TASR
Uložiť článok

Najnovšie články