Foto: SITA

Víťazom prvého kola sa stal Ivan Korčok.

Pri sto percentách spočítaných zápisníc získal Ivan Korčok 958 393 platných hlasov voličov, čo je 42,51 percenta. Za ním skončil Peter Pellegrini, ktorého podporilo 834 718 voličov, čo predstavuje 37,02 percenta.

Volebná účasť dosiahla 51,91 %, čo znamená, že na voľbách sa zúčastnilo 2 265 656 voličov. V prvom kole prezidentských volieb tak bola účasť o viac ako tri percentuálne body vyššia ako v roku 2019, keď bola volebná účasť v prvom kole 48,74 percenta. Oficiálne výsledky súboja o prezidentské kreslo však zverejní Štatistický úrad SR (ŠÚ) v nedeľu 24. marca okolo obeda.

Veľké mestá volili Korčoka

Ak sa však pozrieme na jednotlivé regióny, Ivan Korčok vyhral podľa Štatistického úradu Slovenskej republiky úplne vo všetkých krajských mestách, teda v najväčších mestách na Slovensku. Jeho dominancia bola najvýraznejšia v Bratislave, kde získal 65,7 percent hlasov.

V Nitre následne získal 42,6 % hlasov, v Trnave 47,8 %, v Žiline 44,3 %, v Trenčína 45,9 %, v Banskej Bystrici 46,6 %, v Prešove 49,1 % a v Košiciach volilo bývalého ministra zahraničných vecí 55 % oprávnených voličov.

Foto: SITA

Ak sa však pozrieme na jednotlivé kraje, tam to už také jednoznačné nebolo. Ivan Korčok vyhral v troch z nich, zvyšok patril Pellegrinimu. V Bratislavskom samosprávnom kraji zvíťazil v prvom kole prezidentských volieb pred Petrom Pellegrinim. Podľa neoficiálnych výsledkov získal Korčok podporu 62,62 % voličov a Peter Pellegrini 23,27 %.

Na treťom mieste skončil Štefan Harabin, ktorému odovzdalo hlas 8,29 % voličov. Bratislava a okolie patrí dlhodobo medzi silné voličské základne prozápadných strán a inak tomu nebolo ani tentoraz.

V prvom kole prezidentských volieb v Trnavskom samosprávnom kraji zvíťazil Ivan Korčok pred Petrom Pellegrinim. Podľa neoficiálnych výsledkov po sčítaní hlasov zo všetkých okrskových zápisníc v kraji získal Ivan Korčok 42,58 % hlasov a Peter Pellegrini 32,83 %. Na treťom mieste skončil Štefan Harabin so ziskom 10,75 % hlasov.

Na Slovensku sú iba dva okresy, v ktorých nevyhrali dvaja najsilnejší kandidáti, a zhodou okolností sa obidva nachádzajú na juhu krajiny. Ide o okresy Dunajská Streda a Komárno, kde zvíťazil maďarský kandidát Krisztián Forró. V prvom menovanom získal 34,19 % hlasov a v druhom až 36,48 %. Maďarská komunita tu teda ukázala svoju silu.

V Banskobystrickom kraji vyhral Pellegrini

V Košickom samosprávnom kraji zvíťazil Ivan Korčok pred Petrom Pellegrinim. Víťaz získal podporu 41,17 % voličov v kraji a druhý v poradí zas 37,39 %. Na treťom mieste skončil Štefan Harabin s podporou 11,63 %.

V Prešovskom samosprávnom kraji sa víťazom naopak stal Peter Pellegrini. Podľa neoficiálnych výsledkov získal 40,67 % hlasov a Ivan Korčok 38,29 %. Na treťom mieste skončil Štefan Harabin so ziskom 13,87 % hlasov.

Foto: SITA

V Banskobystrickom kraji zvíťazil v prvom kole prezidentských volieb Peter Pellegrini pred Ivanom Korčokom. Podľa neoficiálnych výsledkov po sčítaní všetkých okrskových zápisníc v kraji získal Peter Pellegrini podporu 43,66 % voličov a Ivan Korčok 35,54 %. Na treťom mieste skončil Štefan Harabin so ziskom 11,40 % hlasov.

Na severe Slovenska, v Žilinskom samosprávnom kraji, zvíťazil tesnou väčšinou v prvom kole Peter Pellegrini. Podľa neoficiálnych výsledkov po sčítaní hlasov všetkých okrskových zápisníc v kraji volilo Pellegriniho 40,38 % voličov a Ivana Korčoka 40,10 %. Na treťom mieste skončil Štefan Harabin s podporou 13,34 % voličov.

Na severe krajiny však ešte na chvíľu zostaneme. Okresy v tejto časti územia sú totiž dlhodobo baštou konzervatívnych a kresťanských strán. Aj napriek tomu však Korčok dominoval na Orave a Spiši. V Dolnokubínskom okrese získal 48,94 % hlasov, zatiaľ čo v Námestove ho volilo 42 % ľudí.

V Trenčianskom samosprávnom kraji zvíťazil opäť Peter Pellegrini. Podľa neoficiálnych výsledkov získal podporu 42,62 % voličov, Ivana Korčoka volilo 37,83 % ľudí. Na treťom mieste skončil Štefan Harabin so ziskom 13,89 % hlasov. Trenčiansky kraj si však pripísal aj jedno zaujímavé prvenstvo. Harabina tu totiž volilo 13,89 % voličov, čo je najviac na celom Slovensku. Bývalého sudcu volilo naopak najmenej ľudí v Bratislavskom kraji (8,29 %).

Víťazom prvého kola volieb v Nitrianskom samosprávnom kraji je Peter Pellegrini. Podľa neoficiálnych výsledkov po sčítaní hlasov všetkých okrskových zápisníc v kraji získal 39,07 % hlasov. Druhý v poradí skončil Ivan Korčok, ktorému odovzdalo svoj hlas 35,50 % voličov. Na treťom mieste skončil Štefan Harabin so ziskom 11,15 % hlasov.

Uložiť článok

Najnovšie články