Foto: Youtube (aliechang222)

Ľuboš Belko / / Veda
V súčasnosti sa Microsoft snaží udržať na trhu popri množstve konkurenčných spoločností.

Boli však časy, kedy táto firma bola technologickým monopolom a tie nie sú až tak ďaleko v histórii. V roku 1999 vydal Microsoft video, v ktorom objasňuje, ako bude vyzerať naše bežné fungovanie v domácnosti. Napriek tomu, že v tomto čase vyzerala väčšina tech zariadení skôr zmenšená alebo zväčšená verzia gameboya, ich predpovede sú prekvapivo trefné.

A Microsoft nie je jediný, kto sa trafil do čierneho. Istý zamastenec Googlu má až 86% úspešnosť vo svojich predpovediach vývoja vedy. Svojimi tvrdeniami šokuje vedcov aj verejnosť a hovorí, že do roku 2099 by sa toho malo dosť zmeniť. Microsoft síce nerýpal do ďalekej budúcnosti, no i tak vás presnosť tohto videa zaskočí.

Zameranie polohy

Vo videu môžeme vidieť matku menom Robin, ako sleduje na svojom monitore digitálnu mapu. Tá jej ukazuje, kde sa akurát nachádza manželove auto a zavolá mu, aby sa cestou domov zastavil v potravinách. V súčasnosti sa na lokačné aplikácie na báze GPS spoliehame takmer všetci.

Youtube (aliechang222)

Rozpoznanie hlasu

V súčasnosti existuje množstvo zariadení a aplikácií, ktoré rozpoznávajú náš hlas. Patrí medzi ne napríklad Siri, ktorú nájdete v smartfónoch od Applu alebo Bixby, ktorého využíva Samsung. V roku 1999 mal Microsoft tiež istú, nie až tak dokonalú verziu svojho virtuálneho asistenta, ktorý sa volal Astro. Vo videu mu Robin dávala príkazy, aby pridal položky do nákupného zoznamu a vybavil za ňu telefonáty.

Youtube (aliechang222)

Smart TV

Televízia s pripojením na internet dnes nie je ničím nezvyčajným. Smart TV sa nachádza takmer v každej domácnosti. Vo videu má používateľ televízie v domácnosti od Microsoftu na výber z káblového pripojenia, DVD alebo rôznych internetových kanálov. Tie sú obdobou dnešných streamovacích poskytovateľov, ako napríklad HBO GO, Netflix, Hulu alebo Amazon Prime.

Youtube (aliechang222)

Domácnosť s pripojením

Vďaka obrazovkám rozmiestneným po celom dome, môže rodina vzájomne komunikovať, aj keď sa nachádzajú v rozdielnych miestnostiach. Na piane sa nachádza obrazovka, ktorá upozorňuje notifikáciami na čas, kedy v televízii beží obľúbený program alebo kedy je na stole večera. Komunikačné zariadenia nie sú ničím, čo by v dnešných domácnostiach chýbalo. Dokonca dokážeme ovládať svietidlá, zámky, okná či hudbu pomocou smart zariadenia Alexa, ktoré pred pár týždňami poriadne desilo svojich používateľov.

Youtube (aliechang222)

Mobilné chatovanie

Vo videu tiež môžeme vidieť, ako Robininej dcére príde správa na jej prenosný počítač s otázkou, či stíha prísť domov na večeru. Dnes túto funkciu zastávajú mobilné telefóny, v ktorých nám pomáhajú aplikácie ako Messenger či WhatsApp.

Youtube (aliechang222)

Biometrická identifikácia

Biometrická identifikácia nie je v dnešnej dobe tak bežnou záležitosťou v domácnosti, no ak sa plesnete po vrecku, zohnať takéto zariadenie nepredstavuje žiaden problém. Vo videu môžeme vidieť, ako Robin používa očný skener na to, aby jej otvoril dvere do domu. V súčasnosti používame čosi podobné na dennej báze a to v prípade využitia našich smartfónov, ktoré odomykáme odtlačkom prsta či práve pomocou dúhovky . Niektoré aplikácie nás zas nepustia do vnútra, kým im nedovolíme rozpoznať našu tvár.

Youtube (aliechang222)

Celé video si môžete pozrieť tu:

Pozri aj: Tento futurológ v 90. rokoch predpovedal budúcnosť. To ako sa jeho tvrdenia naplnili, je až desivo presné a konkrétne

sciencealert.com
0
Komentovať (0)