Foto: Pixabay.com

Mačky vedia byť niekedy poriadne náročné zvieratá.

Aj keď sa v podstate postarajú sami o seba, niekedy nás vedia aj dobre potrápiť. Od porozhadzovaných predmetov, cez poškrabaný náboytok až po občasný „voňavý“ pozdrav mimo záchodu. Aby ste dokázali žiť s mačkou v harmónii, musíte sa naučiť akceptovať jej potreby. A to si vyžaduje aj správne zaobchádzanie.

Podľa odborníka na mačky, veterinára z Vancouveru, ktorý dáva rady online, doktora Uriho Burstyna, ste doteraz držali svoju mačku zle.“Keď sa k mačke priblížite, je dobré, aby ste sa predstavili,„ozrejmuje doktor Burstyn, ktorý má s týmito zvieratkami bohaté skúsenosti. Aj keď vás mačka pozná, je fajn ak si vás najprv môže „preklepnúť“. „Dajte jej najprv oňuchať svoje prsty. Majte ich mierne skrčené, aby vás mačka nezaškrabla, pokiaľ si vašu spoločnosť nepraje.

Foto: Pexels

Veterinár vysvetľuje aj to, ako máte vašu mačku uchopiť, ak ju potrebujete rýchlo premiestniť. Samozrejme aj to, ako ju držať v prípade, že na to idete pomaly a chcete, aby sa mačka cítila bezpečne a pohodlne. Keď chcete mačku zdvihnúť, mali by ste ju držať tvárou k sebe. Hlavu by mala mať pod ramenom a vy ste jej mali jednou rukou držať hrudník a druhou pridržiavať zadoček, aby nemala pocit, že môže prepadnúť.

Mačky sa cítia bezpečnejšie, keď ich držíte pevne. Tiež je výhodou, že v tejto pozícii vás nemôže poškrabať, ak by sa jej aj niečo znepáčilo alebo by sa zľakla. Ak chcete mačku preniesť, držte si ju blízko tela, zadoček jej stále jednou rukou držte a druhou vytvorte podporu pre predné labky. „Keď sa vám mačka snaží utiecť mali by ste ju pritlačiť k sebe. Aj pokiaľ sa bráni. Pritlačiť mačku k sebe je vec, ktorú by ste mali mať vždy na pamäti,“ apeluje doktor Burstyn. Viac detailov o týchto technikách môžete vidieť vo videu vyššie. Rovnaký postup môžete uplatniť aj pri aplikovaní liekov či zastrihávaní pazúrov.

Pozri aj: Tento husky bol na pokraji smrti. Po tom, ako sa ho ujal nový majiteľ, prešiel takouto neuveriteľnou premenou

iflscience.com
Príbehy
0
Komentovať (0)