Foto: Instagram (miliondollarbill)

brooklynskyfrajer / / Lokál
Lono prírody nám mnohokrát dokáže vyjasniť aj ten najtemnejší deň.

A čo tak kúsok prírody priamo v domácnosti? V súčasnosti sa veľké množstvo ľudí, ktorí si zariaďujú bývanie, nepozerá na výsledný komfort či spokojnosť. Chceme mať domáce prostredie čo najmodernejšie a čo najviac reprezentatívne. Avšak v čase, kedy moderné znamená extrémne minimalistické, zabúdame na to, že doma by sme sa predovšetkým mali cítiť dobre.

Mať bývanie ako z časopisu by rozhodne nemalo byť prioritou. Práve obrázky, z ktorých často ľudia čerpajú pri zariaďovaní bytu, môžu byť klamlivé. Čo je ideálnym doplnkom, ktorý zútulní a rozžiari bývanie? Odpoveď už určite poznáte, no povieme vám to aj napriek tomu. Drevo. A svoje nám o tom vie povedať aj Peter, s ktorým vám dnes prinášame rozhovor. Jeho šikovné ruky vytvárajú prekrásne diela s dušou i pekným dizajnom.

Kedy si začal pracovať na rezbárskych dielach?

Mal som presne 30 rokov. Po rozchode som trávil veľa času sám a často som sa prechádzal v prírode. Začal som si nosiť domov rôzne kusy dreva, ktoré som potom obdivoval. Kedže som bol po večeroch sám a potreboval som si niečím zamestnať svoj vždy premýšľajúci mozog, našiel som si zábavku pri špekuláciách, kde by som umiestnil tieto kusy dreva. Týmto som vlastne prešiel k ich úpravám a ich sfunkčneniu v interiéri.

Pracuješ s drevom z praktických dôvodov alebo máš bližší vzťah k prírode?

Spomínam si, ako som si z Grécka bral kus dreva, ktorý som našiel pri pobreží. Tvarmi ma tak zaujal, že
som si ho jednoducho musel zobrať domov. Zabral mi asi tri štvrtiny kufra. Niektorí by si mysleli, že som blázon, ale mňa práca s drevom baví. Milujem jeho vôňu, je to element prírody, ktorý tu bol už dávno pred nami a pri každom spracovávaním žasnem nad jeho prirodzenou dokonalosťou a charakteristickými tvarmi.

Instagram (miliondollarbill)

Máš nejaké špeciálne vzdelanie alebo si vášnivý samouk?

Mám dve ruky, pár elektrických a ručných náradí, fantáziu, chuť pracovať s tým, čo ma baví a to je všetko. Som vyučený elektrikár, takže od remesla som kúsok odskočil. Ale hodí sa mi aspoň pri výrobe lámp. Ide o čistú vášeň. Keďže som momentálne nezamestnaný, tak tomu venujem všetok voľný čas a som rád že konečne robím niečo, čo ma napĺňa. A pozorujem, že sa to páči aj môjmu okoliu.

Dá sa na slovensku uživiť umením, ktoré je zároveň tradičným remeslom?

Ja to veľmi nepociťujem, keďže sa tomu prakticky venujem necelý rok. Ale je to podľa mňa individuálne. Veľa známych umelcov študovalo umenie a keďže sa pohybovali vo svojich kruhoch, tak určite lepšie poznajú cestu k úspechu ako napríklad ja. Tvorím v otcovej garáži s jedným pracovným stolíkom.

Ako prebieha proces tvojej práce?

Napadol mi príbeh. Rozmýšľal som, čo budem robiť, sedel som na parkovisku v aute a zbadal som matku s dieťaťom. Mal som v pláne robiť stôl, no v tom okamihu mi napadlo vytvoriť stolík pre dieťa. Špeciálny, netradičný, praktický, dizajnový. Tak som si trochu pomohol internetom a vyrobil som ho. Veľa som premýšľal nad spájaním, lepením a konštrukciou, ale s výsledným efektom som bol veľmi spokojný.

Instagram (miliondollarbill)

Z čoho pramení tvoja inšpirácia?

Príroda, jej jednoduchosť a zmysel pre skromnú krásu. Fascinujú ma jej tvary, všetky jej elementy a snažím sa ich vsunúť do mojich prác. Kombinujem kvety a rastliny alebo sa ich snažím dať do pozadia. Inšpiráciu si beriem z každodenného dňa, z vecí, čo ma obklopujú.

Instagram (miliondollarbill)

Ktorú prácu pokladáš za ‚majstrovské dielo‘?

Obraz, na ktorom som pracoval celý týždeň. Mal som po ňom pľuzgiere na palcoch od frézy. Už len kvôli tomu, ako som sa s ním natrápil . No keď bol hotový, moji najbližší boli z neho nadšení, čo ma veľmi potešilo.

Instagram (miliondollarbill)

Ak sa vám Petrova tvorba páči, podporte ho na jeho Instagrame.

Pozri aj: Trosky: Byť mainstream bolo vždy našou nočnou morou (videorozhovor)

0
Komentovať (0)