Petra Vlhová na trati v Záhrebe. Foto: SITA/AP

Preteky komplikovalo teplo a silný vietor.

V chorvátskom Záhrebe už niekoľko dní panuje teplé počasie, trať museli organizátori poriadne posoliť, aby sa vôbec mohlo jazdiť. Pretekárkam situáciu komplikoval aj vietor, na trati bolo mnoho lístia z okolitého lesa.

Prvé kolo jasne ovládla Vlhová

Slovenská reprezentantka Petra Vlhová bola po prvom kole líderkou slalomu žien Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní v chorvátskom Záhrebe. Dvadsaťšesťročná Liptáčka sa na zjazdovke Crveni spust predstavila ako prvá a stanovila referenčný čas, všetky súperky dosiahli horší čas a k Vlhovej sa ani nepriblížili.

Slovenka ako jediná pretekárka dosiahla čas pod 56 sekúnd, v cieli jej namerali 55,99 sekundy. Druhá je priebežne Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá ako siedma v poradí zaostala za Vlhovou o 64 stotín sekundy. Tretia je Švajčiarka Wendy Holdenerová s mankom 0,81 sekundy a menšiu ako sekundovú stratu má aj štvrtá Švédka Anna Swennová Larssonová.

„Som celkom spokojná, neboli tam výrazné chyby. Snažila som sa púšťať lyže, lebo sneh je najagresívnejší, je v nom veľa soli. Listy na svahu mi až tak neprekážali, no na štarte som mala problém udržať sa pre silný vietor. Po štarte som sa snažila čo najviac zohnúť, aby som ‚nebrala‘ vietor. Musíme bojovať s tým, čo máme. Číslo jedna bolo dobré, pretože trať sa rozbíja pri každej jazde. Taký bol aj plán, využiť jednotku na vybudovanie náskoku. Druhé kolo bude boj,“ komentovala úvodnú jazdu Petra Vlhová pre JOJ Šport.

Náročné druhé kolo

V druhom kole, ktoré sa išlo pod umelým osvetlením, boli podmienky pre všetky dievčatá náročné. Tvorili sa ryhy, pretekárkam robil problém sneh zmiešaný s vodou, celkovo to nebola dobrá reklama na lyžovanie. Viaceré lyžiarky si nedokázali poradiť s ťažkými podmienkami.

Veľmi dobré jazdy v druhom kole predviedli Kanaďanka Nullmeyerová, ale aj domáca pretekárka Popovičová. Pred poslednými 13. pretekárkami nastala dlhšia pauza, pretože vietor zosilnel a organizátori z bezpečnostných dôvodov odstránili cieľový nafukovací oblúk.

Trať bola pri najlepších lyžiarkach už na hranici regulárnosti, Mielczynská so Slokarovou vypadli, ostatné pretekárky šli na istotu a nechceli riskovať vypadnutie a tak Nullmeyerová stúpala poradím vyššie a vyššie.

Dokázala ju zdolať až Rakúšanka Liensbsrgerová o 47 stotín sekundy. Problémy mala aj štvrtá po prvom kole Anna Swen-Larssonová, ktorá v cieli strácala na Rakúšanku skoro 10 sekúnd. Výbornú jazdu predviedla Wendy Holdenerová, ktorá ale v cieli strácala na Liensbsrgerovú 0,12 s.

Potom ukázala svoju veľkosť Mikaela Shiffrinová, ktorá v cieli bola v čele o 1,61 s. Na trať sa postavila vedúca pretekárka prvého kola Petra Vlhová.

Slovenka zvládla aj najťažšiu časť trate, nestratila rytmus na rozbitej trati a v cieli mala náskok 50 stotín sekundy na Američanku. Vlhová tak vyhrala v Záhrebe tretí raz po sebe. Bronz patrí Katharine Liensbergerovej.

Podmienky na trati má každý rovnaké, hovorí Vlhová

„Bol to boj s traťou. Strašne fúkalo, všade boli listy, ale snažila som sa s tým vyrovnať čo najlepšie. Prijala by som aj lepšie podmienky, no všetky to máme rovnaké. Vždy som maximálne koncentrovaná sama na seba a snažím sa podať maximum svojich možností. Keď potom zvíťazím, mám z toho veľkú radosť,“ uviedla Petra Vlhová vo videorozhovore pre Zväz slovenského lyžovania