Foto: YouTube

Keď v 80. rokoch lesníci zoťali strom v južnej Georgii, objavili niečo veľmi zaujímavé.

Pri ťažbe a spravovávaní dreva musia lesníci počítať s mnohými čudesnými nálezmi. To, čo sa však podarilo nájsť lesníkom v 80. rokoch 20. storočia po spílení starého dubu v južnej Geogrii vyvoláva údiv ešte aj dnes. Zoznámte sa s Stuckiem, mumifikovaným psom z kmeňa stromu, ktorý je po smrti asi 60 rokov. 

V roku 1980 lesníci zo spoločnosti Georgia Kraft Corp zoťali jeden z dubov (Quercus prinus – angl. chestnut oak) rastúcich na východnom pobreží Spojených štátov amerických. To, čo našli vo vnútri starého dubu, ich poriadne zarazilo. Vo výške asi 8,5 metra totiž objavili mumifikované telo psa. Ako sa šteňa do vnútra kmeňa dostalo, to ostalo dodnes záhadou, napriek tomu však existuje celkom racionálna hypotéza.

Heart of the Matter

Odborníci, ktorí následne študovali mumifikované telo zvieraťa potvrdili, že ide o šteňa psa, pravdepodobne poľovníckeho plemena. Podľa odhadov pes vo vnútri kmeňa umrel už v 60. rokoch 20. storočia. Vo vnútri stromu bol tak ukrytý asi 20 rokov, kým ho objavili lesníci. Zaujímavý je i príbeh či hypotéza, ktorá opisuje, ako ku smrti psa došlo.

Podľa nálezov zvnútra kmeňa a povahe polovníckych plemien odborníci predpokladajú, že pes do dubu vbehol pravdepodobne za nejakým zvieraťom, dutinou v spodnej časti stromu. Zviera prenasledoval šplhaním do poriadnej výšky, kde sa však v už úzkom kmeni nakoniec zasekol. O tejto hypotéze hovoria viditeľné škrabance vo vnútri kmeňa. Zaseknuté šteňa viac nebolo schopné pohybu a tak v kmeni našlo svoju smrť.

Zaujímavé je i to v akom dobrom stave bolo telo mŕtveho zvieraťa. Ak by pes umrel v lese prirodzene, jeho telo by sa stalo potravou pre iné živočíchy a postupne by sa v prírode za istý čas rozložilo. Kvôli tomu, že zviera uviazlo v kmeni dubu, zostalo telo dokonalo mumifikované.

Vo vnútri kmeňu bolo telo psa uchránené pred vplyvom prostredia a vzhľadom na to, že sa nachádzalo vo veľkej výške tak i pred čuchom iných zvierat. Za mumifikáciu tela však môže najmä samotný dub. Tento druh stromu (Quercus prinus – angl. chestnut oak) totiž obsahuje triesloviny, ktoré sa bežne využívajú pri ošetrovaní a spracovávaní zvieracích koží. Práve tento faktor zabezpečil dokonalé zachovanie tela zosnulého šteňaťa.

Zrezaný dub aj s mumifikovaným telom psa i zaujímavý príbeh, ktorý ukrývajú, je možné spoznať v Southern Forest World Museum, múzeu v meste Waycross na juhu štátu Georgia. Mumifikovaný pes získal prezývku Stuckie a to práve podľa spôsobu, ktorým našiel v miestnych lesoch svoju smrť (stuck – uviaznuť).

allthatsinteresting.com
Uložiť článok

Najnovšie články