Foto: Screen (Trailer)

Človek je tvor družný, preto je pre nás veľmi neprirodzené zažívať samotu.

Žiaľ samota či osamelosť nie je v modernom svete nič neobvyklé. Práve naopak. Čoraz viac ľudí trpí pocitom odmietnutia a to aj v prípade, že sa socializujú alebo sa neustále snažia byť v centre diania. Samota je zlá, pálčivá a depresívna. A človeka, teda tvora družného, dokáže za veľmi krátku dobu absolútne zdevastovať.

Článok pokračuje pod videom ↓

Napriek tomu, aké nepríjemné následky má samota, stále ide o veľmi zaujímavú tému, ktorá sa stala ústrednou v mnohých známych filmových dielach. Samozrejme, že nejde o žiadne akčné prestrelky ani epické príbehy. Vo väčšine prípadov hovoríme o hĺbavých snímkoch pre osamelé duše, ktoré sa dokážu nájsť v tomto opise aj v ich obsahu. Ak sa stotožňujete, poďte sa spoločne s nami pozrieť na 10 najlepších filmov o samote.

The Apartment/ Byt

ČSFD: 85%
IMDB: 8,3/10

Hlavnú úlohu v tom fantastickom snímku zo 60. rokov si zahral talentovaný Jack Lemmon. Tento fantastický a dnes už legendárny snímok bol svojho času natoľko oceňovaný, že získal rovno päť Oscarov. Jack Lemmon tu stvárnil úradníka menom Bud Baxter. Keďže jeho najvyššia priorita je kariéra, rozhodol sa hostiť vo svojom byte nadriadených, ktorí sa tu stretávajú za účelom romantických schôdzok. Všetko sa však začne zamotávať, keď sa Bud zaľúbi do pôvabnej ženy, ktorá je partnerkou jedného z jeho šéfov.

WALL-E/ VALL-I

ČSFD: 85%
IMDB: 8,4/10

Rozkošnú klasiku od Pixaru pozná asi každý z vás. Pôvodne išlo o poviedku, ktorú napísal „pixarácky“ režisér Andrew Stanoton. Neskôr ju uviedol aj do filmovej podoby, ktorá zožala nesmierny úspech a to aj napriek tomu, že väčšina stopáže sa zaobíde bez slov. Film sleduje príbeh robota, ktorý zostal na Zemi, aby tu upratal po ľuďoch. Tí množstvom odpadu spôsobili globálnu katastrofu a zo Zeme odleteli. Malý robot je však na planéte osamelý. Teda až do bodu, kým sem z vesmíru nepriletí šarmantná sonda.

My Blueberry Night’s/ Moje čučoriedkové noci

ČSFD: 63%
IMDB: 6,7/10

My Bluberry Night’s je jeden z najkrajších filmov, ktoré indie kinematografia zažila. Jeho atmosféra je absolútne pohlcujúca a s hlavným hrdinom, ktorého stvárnil všestranný Jude Law, sa veľmi ľahko a rýchlo stotožníte. Ten si tu zahral majiteľa nočnej kaviarne, ktorého veľká záľuba je filozofovanie. Tou si získa mladú ženu, ktorá sa snaží vyliečiť svoje zlomené srdce. Zahrala si ju Norah Jones a stotožňuje úplne všetko, čo môže trápiť ubolené a sklamané srdce.

Naked/ Nahý

ČSFD: 79%
IMDB: 5,3/10

Naked je fantastický film z 90. rokov, kde si hlavnú úlohu zahral Remus Lupin z Harryho Pottera. Teda to je asi najpravdepodobnejšia asociácia, akú mladí ľudia môžu mať s hercom Davidom Thewlisom. Vlkolak v sérii filmov o mladom čarodejníkovi však rozhodne nie je jeho vrcholnou rolou. Jeho postava vo filme Nahý predstavuje to, čomu v dnešnej dobe hovoríme hipster. V 90. rokoch to však ešte nebolo moderné klišé a tak si jeho výkon rozhodne užijete.

Her/ Ona

ČSFD: 76%
IMDB: 8/10

A ďalší hipster, ktorý si získal srdcia divákov, je Joaquin Phoenix. Trošku konkrétnejšie Theodore vo filme Ona, kde hrá osamelého muža v blízkej budúcnosti. Ten si zaobstará umelú inteligenciu, s ktorou neustále komunikuje cez slúchadlo. Netrvá dlho a osamelý Theodor sa do „Samanthy,“ ktorej hlas prepožičala vzrušujúca Scarlett Johansson, zamiluje. Ako dlho však môže vydržať krehký vzťah človeka a počítača, keď majú obaja úplne rozdielne názory na to, čo je to vernosť?

Red Desert/Červená pustatina

ČSFD: 73%
IMDB: 7,7/10

Červená pustatina sa žiaľ nikdy nedočkala tak veľkej priazne, ako podobné diela z čias jej vzniku. Unikátnosť tohto staršieho talianskeho diela však spočíva v charizmatickej a okúzľujúcej herečke menom Monica Vitti a hravej réžii šikovného Michelangela Antonioniho. Jeho stratenosť tkvie však práve v jeho pôvode. Kvôli tomu, že naň zanevrelo pyšné publikum, by ste však rozhodne tento snímok nemali obísť. A my vám garantujeme, že neoľutujete.

Lost in Translation/ Stratené v preklade

ČSFD: 81%
IMDB: 7,8/10

Stratené v preklade je jeden z tých snímkov, kde sa dohromady nič neodohrá, no svojou atmosférou vás celkom dostanú. Hlavné úlohy si tu zahrali Bill Murray a Scarlett Johansson. Vzájomne sa nepoznajú, no obaja prichádzajú z celkom iného sveta v akom sa ocitli. Ani jeden z nich sa necíti v Tokiu doma alebo chcený. Film, ktorý nakrútila Sofia Coppola, si získal extrémne množstvo fanúšikov a dokazuje to, že priateľstvo nepotrebuje žiadny jazyk.

Leaving Las Vegas/ Zanechať Las Vegas

ČSFD: 84%
IMDB: 7,6/10

John O’Brien bol americký scenárista a spisovateľ, ktorý napísal knihu s názvom Leaving Las Vegas. Tá sleduje jeho problémy s alkoholom a cestu do Las Vegas, kam prišiel zabudnúť, potom čo jeho život prestal dávať zmysel. Táto skvelá autobiografia bola spracovaná do filmu, v ktorom si ho zahral Nicolas Cage. Keď sa však O’Brien dozvedel, že jeho kniha bude sfilmovaná, spáchal samovraždu. Jeho otec prehlásil, že práve táto kniha bola jeho listom na rozlúčku.

Chungking Express

ČSFD: 81%
IMDB: 8,1/10

Hong Kongská kinematografia je často opomínaná. Slovákmi obzvlášť. Práve toto je však veľká chyba, keďže miestne filmy ukrývajú niekoľko najväčších klenotov všetkých čias. Týmto filmom veľmi fandí aj Quentin Tarantino a čerpal z nich množstvo inšpirácie pri svojej ranej tvorbe. Chungking Express je absolútne kultová záležitosť, ktorej viac slov venovať netreba, no rozhodne ju treba vidieť.

Taxi Driver/ Taxikár

ČSFD: 83%
IMDB: 8,3/10

Taxikár je jedna z prvých spoluprác Martina Scorseseho a Roberta De Nira. Tá sa postupom rokov však stala ikonou filmu a ako čas plynul, tak sa ako jedno z najlepších diel kinematografie zapísal aj Taxikár. Jeho scenárista Paul Schrader, prehlásil, že v čase, keď ho písal bol taktiež veľmi osamelý a tak upadal do sveta depresii, pornografie a alkoholu a presne to isté sa pokúsil preniesť aj na plátno.

Pozri aj: Menej je niekedy viac. Týchto 10 filmov bolo natoľko extrémnych, že diváci kvôli nim opúšťali kiná

Uložiť článok

Najnovšie články