Foto: IMDB (Lions Gate Films)

Niektoré filmy sú proste príliš.

Aj napriek tomu, že si niekto myslí o sebe, aký má silný žalúdok, stále ho môže čosi zaskočiť. A to aj v prípade filmov a niektorých viac než odvážnych titulov. Zdá sa vám nepravdepodobné, že by niekto v dôsledku sledovania filmu umrel? Nuž, aj toto je možné a dokonca sa to odohralo na Taiwane len pred pár rokmi.

Článok pokračuje pod videom ↓

Dnes sa pozrieme na 10 filmov, ktoré boli tak trochu cez čiaru a donútili divákov odísť z premietania.

127 Hours/ 127 hodín

ČSFD: 81%
IMDB: 7,6/10

127 hodín rozhodne nie je film pre slabšie povahy. Aj napriek tomu, že v tomto skutočnom príbehu nadaný James Franco stvárnil hlavného hrdinu skutočne precízne, stále sa film stretol s veľkým nepochopením. Jeho réžie sa ujal skutočný filmový majster, Danny Boyle, ktorý sa nebojí takmer nijakej scény. Tak tomu bolo aj v prípade tohto filmu, ktorý je známy aj pre nechutný scénu amputácie ruky. A vy už určite tušíte, čo bolo dôvodom odchodov publika z premiérového premietania.

Irréversible/ Zvrátený

ČSFD: 66%
IMDB: 7,4/10

Režisér Gaspar Noé natočil niekoľko významných snímkov, ktoré sa určite oplatí vidieť. Toto meno vám zrejme veľa nevraví, keďže ide o (extrémne) nezávislého filmára. Jeho tituly sú síce vysoko docenené, no zároveň sú aj dosť ponuré. V prvej polovici svojho filmu Zvrátený, využil Noé ultrazvuk, o ktorom je známe, že síce nie je počuteľný, no spôsobuje pocity úzkosti a depresie. Práve tento zvuk môžete počuť aj pri neslávne známej scéne znásilnenia, ktorá trvala nepríjemných a nervy drásajúcich 9 minút.

The Passion of the Christ/ Umučenie Krista

ČSFD: 72%
IMDB: 7,2/10

Umučenie Krista už samotným názvom napovedá, že nepôjde o veselý, kreslený príbeh, ale o poriadne nechutný snímok, ktorý skutočne nie je pre každého. Opäť raz nie je ťažké uhádnuť z akého dôvodu ľudia opúšťali kiná. Film režíroval Mel Gibson, za čo získal patričné uznanie zo strany filmovej branže, no aj neúprosné množstvo kritiky od kresťanskej komunity.

Mother!/ matka!

ČSFD: 57%
IMDB: 6,7/10

matka! bola skutočne fantastickým filmom, ktoré by ste si rozhodne nemali nechať ujsť. Väčšine publika však žiaľ unikali súvislosti, a tak sa nestretol so zrovna priaznivým hodnotením. Veľa ľudí však zrejme ani nevedelo, kto je režisér Darren Aronofsky, a tak išli na matku! viac menej „na blink“. Je však nutné poznamenať, že Aronofsky je známy pre svoju obľubu metafor a symbolizmu, ktoré mainstreamovému divákovi nemusia vždy „docvaknúť“. A samozrejme nemôžeme zabúdať ani to, že Aronofsky rád vyobrazuje násilie veľmi graficky, čo tiež rozhodne nie je pochuti každému.

The Blair Witch Project/ Záhada Blair Witch

ČSFD: 71%
IMDB: 6,4/10

O Záhade Blair Witch sme už čo to popísali. A niet sa čomu čudovať. Napriek tomu, že celý film je založený na roztrasených záberoch ručnej kamery a nič poriadne v ňom neuvidíte, urobil istým spôsobom revolúciu. A to v tom, že naštartoval úplne nový formát kinematografie: found footage. Tento formát neskôr k dokonalosti dotiahol J. J. Abrams v sci-fi blockbustri Cloverfield. Blair Witch, to však všetko začal a aj keď tu diváci nič poriadne nevideli, napätie tu bolo tak mocné, že kiná opúšťali v húfoch.

The Walk/ Na lane

ČSFD: 74%
IMDB: 7,3/10

Robert Zemeckis je hotový génius. Nielen, že dal svetu Návrat do Budúcnosti a Forresta Gumpa, ale aj Vianočný Express. Pri tvorbe tohto animáku využil tváre reálnych hercov a zároveň vytvoril úplne unikátny filmový zážitok. Podobne tomu bolo aj v prípade filmu Na lane, kde sa mu divákov doslova podarilo vtiahnuť do deja a tí sa ocitli pri 3D projekcii medzi vrcholmi mrakodrapov. Zemeckis zjavne nerátal s tým, aké množstvo ľudí trpí fóbiou z výšok, a tak vyzeral aj výsledok v podobe masových odchodov.

Antichrist

ČSFD: 67%
IMDB: 6,6/10

Za Antichristom stojí fantastický režisér Lars von Trier, ktorý sa často zaoberá témami neveľmi sympatickými bežnému publiku. Antichrist so svojimi ostrými sexuálnymi scénami a satanistickými výjavmi nebol výnimkou. Vďaka tomu aj veľké množstvo divákov pobúril a tí to dali režisérovi patrične najavo.

Reservoir Dogs/ Gauneri

ČSFD: 86%
IMDB: 8,3/10

Gauneri sú nesmrteľná klasika, v ktorej nám Quentin Tarantino predstavil svoje spisovateľský talent a unikátny režíjny štýl, ktorý naďalej zlepšuje. V jeho prvom filme sa však objavila aj jedna dosť nepríjemná scéna, kde Mr. Blonde mučí policajta. Tomu najprv odreže ucho a neskôr sa ho chystá podpáliť. O viac detailov vás určite nepripravíme, no prichystajte sa na to, že aj keď v tejto scéne veľa neuvidíte, Tarantino dokázal vybudovať tak nepríjemnú situáciu, že vám z toho mučenia môže prísť naozaj nevoľno.

Psycho

ČSFD: 88%
IMDB: 8,5/10

Ťažko vymenovať väčšiu legendu akou je Psychu. Tento film v roku 1960 vznikol vo vizionárskej mysli režiséra Alfreda Hitchcocka, o ktorého niekdajšej existencii nevie len veľmi malá hŕstka ľudí. Jeho najväčším úspechom je však fakt, že vo filme Psycho sa mu podarilo definovať hororový žáner a z jeho diel dodnes vychádza množstvo moderných režisérov.

Avatar

ČSFD: 82%
IMDB: 7,8/10

James Cameron nakrútil v roku 2009 film, ktorého prípravy trvali nesmierne dlho. Zaslúžený výsledok však hovoril za všetko a toto 3D sci-fi bolo vizuálne tak skvostné, že sa zapísalo do kinematografickej histórie, ako ďalšia významná revolúcia. Istý muž na Taiwane, ktorý sa na Avatara išiel pozrieť do kina, trpel vysokým tlakom a pri sledovaní filmu dostal infarkt. Po prevoze do nemocnice lekár skonštatoval, že ho film natoľko vzrušil, až zinfarktoval. Muž o 11 dní na to zomrel. Niekoľko ďalších ľudí sa priznalo, že efekty boli natoľko špičkové a kamera tak dynamická, že im zo sledovania filmu prišlo zle a museli kino opustiť.

Pozri aj: Dajú vám materiál na celé hodiny premýšľania. Toto je 10 najlepších filmov o paradoxoch, ktoré vám poriadne zamotajú hlavu

Uložiť článok

Najnovšie články