Foto: hunter-cuny.academia.edu (Scott Warnasch)

Keď newyorskí robotníci narazili v roku 2011 na kovovú truhlu, ktorej obsahom bolo telo mŕtvej Afroameričanky, zavolali políciu, pretože si mysleli, že išlo o obeť zločinu.

Opak bol však pravdou. Táto žena nezomrela násilne, no jej smrť bola aj tak bolestivé. Tiež neumrela pred týždňom či dvomi, ako sa domnievala polícia, ale pred jeden a pol storočím. Na miesto bol privolaný forenzný archeológ, ktorého prehlásenie bolo stručné. „Toto nie je miesto činu, toto je história,“ povedal fascinovaný  Scott Warnasch.

Bol som fascinovaný týmito železnými truhlami už od roku 2005,“ dodáva Warnasch. Tiež spomenul to, aký je ich pôvod. V 19. storočí boli využívané pri pohreboch významných ľudí z New Yorku. Tiež sa však používali v prípade obetí nákazlivej choroby. Boli totiž vzduchotesné a to zabránilo šíreniu chorôb. A práve vďaka tomu sa aj toto telo perfektne zachovalo.

Žena sa stala obeťou kiahní a umrela v ťažkých bolestiach. Keď sa vedci ubezpečili, že vírus viac nie je aktívny, začali jej telo skúmať. Zistili, že jeho história siaha až do 19. storočia. Keď následne zamierili do knižnice, kde pátrali po jej totožnosti, zistili že mala 26 rokov a išlo o ženu menom Martha Peterson.

Screen: Youtube (World News)

Patrila do komunity, ktorá pozostávala z prvých emancipovaných Afroameričanov. Položila ju však ťažká choroba. Vedci dúfajú, že sa im podarí zistiť viac o tom, ako Afroameričania v tomto čase žili a táto mumifikovaná žena by im mohla v tejto oblasti poskytnúť skutočne slušné množstvo detailov.

allthatsinteresting.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy