Foto: Unsplash

Slovenská vláda v stredu schválila novelu zákona o poskytovaní dotácií na nákup vozidiel s alternatívnym pohonom.

Dotáciu až do výšky 35 % z celkovej ceny auta môže ministerstvo udeliť súkromným osobám, podnikateľom, firmám, obciam, vyšším územným celkom (VÚC) a ich organizáciám. Konkrétne podmienky na udelenie príspevku vyhlási ministerstvo v jednotlivých výzvach, vyplýva zo schváleného materiálu. V skratke vo však znamená, že vozidlo s elektromotorom, hybridným motorom alebo plynovým pohonom môžete získať za výrazne priaznivejšiu cenu.

Zároveň však prichádza aj šrotovné, čo znamená, že v kombinácii s dotáciami, sa môžeme tešiť na skutočne veľmi nízke ceny elektromobilov. Keď pritom pomyslíme na to, koľko s takýmto vozidlom ušetríte na palive, ide o veľmi výhodnú ponuku, ktorú by snáď nikto neodmietol.

Za zdravšiu planétu

Cieľom tejto dotácie je podporiť nákup nových vozidiel s pohonom na alternatívne palivá. Podmienkou na poskytnutie dotácie je povinnosť žiadateľa prihlásiť vozidlo do evidencie vozidiel a prevádzkovanie vozidla najmenej počas štyroch rokov od poskytnutia dotácie,“ uvádza Ministerstvo hospodárstva.

Maximálnu výšku dotácie, a to najviac vo výške 35 % z celkovej obstarávacej ceny vozidla, dostane žiadateľ, ak súčasne vyradí z evidencie vozidiel auto so spaľovacím motorom staršie ako 15 rokov a táto dotácia mu nebola už poskytnutá na iné vozidlo. Ten, kto staršie auto nevyradí, môže dostať príspevok maximálne vo výške jednej štvrtiny ceny nového vozidla. Ministerstvo môže v jednotlivých výzvach zastropovať aj maximálnu výšku príspevku.

Unsplash

Požiadať môžete ešte tento rok

Účinnosť zákona navrhlo Ministerstvo hospodárstva na 15. októbra tak, aby mohlo ešte v roku 2019 vyhlásiť výzvu na predkladanie žiadostí. Príspevok bude možné získať na nové vozidlá s pohonom na stlačený zemný plyn, skvapalnený zemný plyn alebo skvapalnený ropný plyn, ktoré môžu mať zároveň aj nádrž na iné palivo. Podporu dostanú aj vozidlá s motorom, ktorý využíva palivo s obsahom najmenej 15 % biozložky, auta s elektromotorom a s možnosťou dobíjania batérií z externého zdroja a vozidlá s vodíkovými palivovými článkami.

Vlastniť elektromobil však neznamená iba jazdiť na Tesle, ktorá je skutočne pre väčšinu Slovákov cenovo neprístupná. S aktuálnymi dotáciami by však ani najlacnejší Model 3 nebol drahým špásom. My vám však prinášame niekoľko alternatív, ktorým sa určite oplatí venovať pozornosť.

Unsplash

KIA Soul EV

Elektricky poháňaný Soul je rozhodne praktickým vozidlom, ktoré sa však svojím dizajnom úpenlivo snaží dať najavo, že ide o elektromobil, čo by nemuselo sedieť úplne každému. Maximálna rýchlosť 145km/h pri dojazde 212 kilometrov je však skutočne výbornou kombináciou na mestský elektromobil do 30-tisíc.

Wikimedia

Fiat 500e

Elektrická verzia obľúbenej „päťstovky“ bola pôvodne mienená len pre americký trh, a tak väčšina týchto áut jazdiacich na Slovensku je dovezená. V prípade kúpy by teda zrejme nešlo o nové vozidlo, čo znamená, že dotáciu naň nebude možné uplatniť. Stále však ide o šikovné a obľúbené vozidlo, ktoré kúpite pod 20-tisíc a jeho dojazd predstavuje 160 km.

Wikimedia

Volkswagen e-Golf

Podobne ako Soul EV, ani elektrifikovaný Golf sa netají tým, že ide o elektromobil. Spomedzi ostatných zmienených vozidiel však ide o najdrahšie auto, keď jeho cenovka začína na 36-tisíc eur. Jeho dojazd však predstavuje až 300 kilometrov. Pri reálnej jazde za použitia klimatizácie sa však zrejme nad 200 kilometrov nedostanete, a tak opäť nejde o auto, ktoré by ste chceli vziať na diaľnicu.

Wikimedia

Toyota C-HR

„C-HRko“ je hybridným modelom od Toyoty, ktorý však nemá dizajnové znevýhodnenie Priusu. Tento mestský crossover vyčaruje za pomoci 1,2 litrového turbomotoru a hybridným vlastnostiam vyčarovať veľmi slušný výkon. Pri maximálnej rýchlosti 90 kilometrov za hodinu by sme vám však opäť neodporúčali opúšťať mesto.

Wikimedia

Škoda Citigo-e

Nový, cenovo dostupný model od Škodovky zatiaľ nie je v radovej výrobe, no to sa čoskoro zmení. Automobilka predstavuje toto vozidlo pri príležitosti majstrovstiev sveta v hokeji a vyzerá to tak, že sa máme na čo tešiť. Za veľmi decentnú sumu 16-tisíc eur dostávate malé vozidlo s dojazdom 270 kilometrov.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )