Foto: Instagram.com

katka / / Série
Fotografia chlapca, ktorý zakrvavený ticho sedel v sanitke a čakal na pomoc, obletela svet. Dnes by ste ho zrejme nespoznali.

Stal sa tvárou nešťastia a problémov na Blízkom východe. Fotka zraneného chlapčeka obehla celý svet a zrazu ho poznal každý – symbol brutality Asadovho režimu v Sýrii.

Omran Daqneesh, chlapec so zakrvavenou tvárou, pokrytý špinou a prachom, ticho sedel v sanitke. Práve ho vytiahli z domu v Aleppe, ktorý len pred chvíľou zničili bomby z posledného náletu. Stal sa jedným zo stovky detí, ktoré sa ocitli v prvej línii vojnou zmietanej krajiny. Jeho 10-ročný brat Ali zomrel po výbuchu na následky zranení.

 

Teraz by ho takmer nikto nespoznal. Omran už má 5 rokov a je zdravý a šťastný so svojou rodinou. Stále žije v Sýrii a zdá sa, že na nepríjemnú udalosť zabudol.

Rodina v minulosti odmietala akýkoľvek kontakt s médiami zo strachu, že sa stanú obeťami prívržencov Asadovho režimu. Momentálna situácia v Sýrii nevyzerá dobre. Sýrski rebeli, ktorí bojujú proti Asadovi, ukončili mierové rozhovory, ktoré mali zaručiť vytvorenie bezpečných zón. Rozhodli sa tak po tom, čo nálety na civilistov pokračovali.

Lekárska pomoc je v krajine nedostatočná. Od roku 2013 Asad povolil vojenské nálety na akúkoľvek budovu ovládanú rebelmi. Tým sa zničilo množstvo nemocníc a je skôr zázrakom, že sa lekárom napriek tomu darí zachraňovať ďalšie a ďalšie deti ako Omran.

Pozri aj: Táto žena tak nenávidela ľudí, že 28 rokov predstierala slepotu

ladbible.com
0
Komentovať (0)