Foto: wikimedia.org

Mnohokrát sa kvôli našej práci musíme naučiť niečo nové, čo sme doteraz nerobili ani nikdy neskúšali. Môžeme však vďaka tomu zistiť, že máme talent na omnoho viac vecí, ako si myslíme.

Niekedy sa stáva, že vďaka náhode zistíme, že sme dobrí v niečom, čo sme doteraz ani len neskúšali. Rovnako je na tom aj Maria Konnikova, americká spisovateľka, ktorá približne pred rokom nevedela vôbec nič o pokri. Dnes Maria patrí medzi profesionálnych hráčov a na svoje konto si vďaka tejto hre pripísala viac ako 105 000 €. 

Maria Konnikova je známa americká spisovateľka, ktorá má na konte hneď niekoľko bestsellerov. Medzi ne patrí aj kniha s názvom “The Confidence Game: The Psychology of the Con and Why We Fall for It Every Time.“ Konnikova sa zameriava na psychológiu a osobnostný rozvoj, a preto sa rozhodla, že jej ďalšia kniha bude o šťastí. Sama totižto povedala: „Rozmýšľala som o svojom ďalšom projekte, ktorý sa zameriava na šťastie a na to, či je šťastie šikovnosť, ktorú môžeme kontrolovať alebo len náhoda.

pxhere.com

Na to, aby Maria mohla začať svoj projekt, musela zistiť, ako to s tým šťastím vlastne je. Priateľka jej navrhla, aby si prečítala knihu “Theory of Games and Economic Behaviour” od Johna Von Neumanna, ktorý tvrdí, že „poker je metaforou pre život“. Práve toto a túžba zistiť, ako poker vlastne funguje, priviedli spisovateľku k rozhodnutiu, že aj ona túto hru vyskúša.

Problém však bol najmä v tom, že spisovateľka poker nikdy nehrala, a preto potrebovala niekoho, kto by jej s tým mohol poradiť. Zverila sa teda do rúk Erika Seidela, ktorého označila ako jedného z najlepších hráčov na svete.

Spočiatku sa Konnikovovej príliš nedarilo. To sa však dalo aj očakávať, keďže bola začiatočníkom. „Robila som veľmi veľa chýb, no snažila som sa a pracovala som na sebe naozaj tvrdo. Mala som aj strach, no to bolo kvôli tomu, že som poker nikdy predtým nehrala.“

Po začiatočníckych neúspechoch sa však začali dostavovať prvé výhry. Konninovova povedala: „Začala som žiť a dýchať pre poker.“ Vďaka jej vášni a šťastiu sa tak mohla zúčastniť aj na prestížnych majstrovstvách PokerStars Championship v Monte Carle. Získala druhé miesto.

Odvtedy začala vyhrávať. Teraz hrá pravidelne, no sama verí, že k hráčskemu stolu prichádza nielen s výhodami, ale takisto aj s nevýhodami. „Samozrejme, prax, opakovanie a skúsenosti z vás robia stále lepšieho a lepšieho hráča, no na druhej strane na rozdiel od mnohých pokrových hráčov, ja som mala kariéru a aj „druhý“ život, čo mi prinieslo takisto ďalšie zručnosti a inú perspektívu.

Svoju kariéru v pokri však spája aj s kariérou spisovateľky. „Myslím si, že je veľmi užitočné, že som spisovateľka. Pozorujem vďaka tomu ľudí omnoho viac a lepšie, ako iní hráči.“ Takéto pozorovanie je kľúčové, pretože v prostredí s vysokým stresom, ako napríklad pri pokri, si môže Konnikovova všímať rôzne malé detaily. Spisovateľka dokáže zistiť, ako sa hráči rozhodujú, pretože práve rozhodovanie pri pokri a v strese, je na základe emócií.

Foto: Pixabay

Emocionálne rozhodovanie je presne to, o čom je poker,“ povedala. Vďaka tomu dokáže zistiť, kedy ľudia robia emocionálne rozhodovanie a takisto si to dokáže všímať aj sama na sebe. „Keď hráte dlhé hodiny, dostávate sa do bodu, kedy ste unavení a emočne vyčerpaní. To spôsobuje, že konáte pod vplyvom rôznych emócií a nemáte čistú hlavu. Toto všetko vás ovplyvňuje a iní hráči to dokážu využiť.

Táto schopnosť presne čítať ľudí však nie vždy funguje a nie vždy je presná, no dokáže pomôcť. Podľa Konnikovovej neexistujú žiadne univerzálne a všeobecné náznaky toho, že niekto klame. Nie všetci sa červenajú alebo potia pritom, keď sa snažia iných oklamať. Každý sa správa inak v danej situácii.

Aj napriek predchádzajúcemu nedostatku skúseností dokázala Konnikovova odhaliť svoje nadanie pre kartovú hru a vďaka svojej tvrdej práci má dnes dostatok informácií pre svoju ďalšiu knihu. Teraz, rok po tom, ako si zahrala poker prvýkrát, je profesionálnou hráčkou.

Podľa spisovateľky je táto hra veľmi dobrou rovnicou pre život a rovnováhou medzi informáciami, ktoré máte a tými, ktoré nemáte. „Je to skvelý model pre rozhodovanie sa v rôznych situáciách v živote.

A pokiaľ ide o Konnikovej knihu o pokri s názvom „The Biggest Bluff“, vydanie bolo zatiaľ odložené na neurčitý dátum, pretože spisovateľka je momentálne príliš zaneprázdnená vyhrávaním.

Pozri aj: Už dopredu je jasné, že nevyhráte ani cent. 9 overených trikov v kasínach, o ktorých ich návštevníci vôbec nevedia

independent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články