Ilustračná foto: TASR - Radovan Stoklasa/TASR - Jaroslav Novák

Cestní piráti sa musia mať na pozore, v tomto úseku ich budú snímať špeciálne radary.

O nových radaroch sa infomovalo už niekoľkokrát, pričom sa zatiaľ nešpecifikovali úseky, v ktorých budú nainštalované. To sa však mení a na vodičov si posvietia špeciálnym spôsobom na diaľnici D1, informuje portál TopSpeed.

Pokút za rýchlosť zrejme pribudne

Ako uvádza TopSpeed, prvé radary budú umiestnené na diaľnici D1, konkrétne na obchádzkových trasách v čase prestavby D1 pri Bratislave. „Obchádzkové trasy budú čiastočne zúžené a predpokladáme tam obmedzenia rýchlosti. Na týchto vetvách bude počas výstavby z dôvodu zachovania bezpečnosti premávky úsekové meranie rýchlosti,“ povedal Grzegorz Domaradzki z manažmentu poľskej stavebnej firmy.

V praxi to bude znamenať, že radar zaznamená čas vjazdu a výjazdu konkrétneho vozidla, pričom sa takto vypočíta priemerná rýchlosť a porovná sa s maximálnou povolenou. Tento typ merania rýchlosti sa používa už aj v susedných krajinách a vodiči ho môžu poznať napríklad z Prahy. „Ak pôjde auto príliš rýchlo, urobí sa fotografia. Napríklad na obchvate Prahy sú takéto zariadenia bežné. Radar nafotí EČV tohto auta,“ vysvetľuje Domaradzki.

Predpokladá sa, že za účelom zachovania bezpečnosti vo vybraných úsekoch diaľnic, by mohli podobné radary v budúcnosti pribúdať. Malo by tak ísť o účinný boj proti cestným pirátom nedodržiavajúcim nastavené predpisy.

Uložiť článok

Najnovšie články