Foto: missionjuno.swri.edu

Ľuboš Belko / / Veda
Sonda Juno nemá veľmi náročnú úlohu.

Jej práca je veľmi prostá. Svojim spôsobom sa ponáša na policajta sediaceho v aute, ktorý je zavalený množstvom fast foodu a fotografuje svoj objekt. Presne to robí aj sonda Juno. Obieha Jupiter a snaží sa vytvoriť čo najkrajší záber tejto skvostnej planéty. Monumentálna plynná planéta pekne zapózovala a Juno tieto zábery odoslala späť na Zem. A keďže vedci z NASA nie sú sebeckí, rozhodli sa s týmto skvostom podeliť. 

Po tom, čo sonda Juno obiehala Jupiter viac ako rok a pol stihla nazbierať niekoľko úžasných fotografii. Vedci z NASA dokonca nechávajú hlasovať verejnosť, aby sa rozhodla, čo by mala sonda zachytiť najbližšie.

PIA21645-Jupiter-PerijovePass-JunoCam-20170525.jpg

Podľa vyhlásenia NASA je Juno „miliardovým úsilím“ zistiť viac o pôvode planéty. Sonda má teda v skutočnosti ešte jednu dôležitú úlohu. Na jej palube sa nachádzajú prístroje, ktoré mapujú gravitačné pole planéty a skúmajú jej atmosféru a žiaru. Juno sa nachádza 4 tisíc kilometrov na povrchom Jupitera a obehne ho každých 53 dní. Jej súčasná misia by mala trvať do júla, no je vysoká šanca, že vedci požiadajú o jej predĺženie.

Pozrite si úžasné zábery zo sondy:

Pozri aj: Toto miesto prežilo 23 jadrových výbuchov. Objavy vedcov po 70. rokoch prekvapili celý svet

huffingtonpost.com
0
Komentovať (0)