foto: Angie Songe, Vašek Gottvald

Michal Blaško / / News
Slovenskom sa prehnal ďalší silný orkán.

Mimoriadne silný vietor sa dnes v noci očakával najmä na vrcholoch Vysokých Tatier. Cez strednú Európu sa presúvalo v hlbokej brázde nízkeho tlaku vzduchu ďalej na juhovýchod studený front, ktorý zasiahol vo večerných hodinách aj naše územie. Studený front bol sprevádzaný mimoriadne silnými nárazmi vetra. 

Už počas včerajšieho dňa boli zaznamenávané vysoké nárazy vetra v Nízkych a Vysokých Tatrách.  Na Chopku bol o 13:50 zaznamenaný nárazový vietor, ktorý dosiahol rýchlosť 41,9 m/s (cca 150 km/h). Silný vietor fúkal aj na Lomnickom štíte, kde dosiahol náraz o 14:40 rýchlosť 39,2 m/s (cca 141 km/h). Podľa Beaufortovej stupnice sily vetra pritom vieme, že pokiaľ stredná rýchlosť vetra dosiahne hodnoty viac ako 125 km/h, ide o orkán.

Počas dňa mierne zoslabol, no podľa očakávaní v noci opäť zosilnel a pocítili ho obyvatelia celého Slovenska.Prvé správy o spadnutých stromov prišli z Prievidze, kde bola kvôli spadnutým stromom cesta od Slovenskej pošty smerom na Rajec uzatvorená. Ľudia hlásili poškodené autá a spadnuté stromy.

Pozrite si galériu fotografií od Slovákov z rôznych kútov našej krajiny

Pozri aj: Tak toto ste ešte nevideli: Časozberné video zachytáva nádrž Čierny Váh počas toho, ako sa po piatich rokoch vypustila

iMeteo.sk
0
Komentovať (0)