Foto: Unsplash

Deťom treba dať voľnosť, no aj deti by si občas mali uvedomiť, kedy je ten správny čas opustiť svojich rodičov a postaviť sa na vlastné nohy.

Iste si aj vy spomínate na legendárnu vetu z Teletubbies: „Je čas udělat dětem pápá.“ A v skutočnosti má táto jednoduchá veta až priveľmi aktuálnu náladu. Relatívne nová štatistika z roku 2017 hovorí o tom, kedy Európania opúšťajú svoje hniezda. Inými slovami, kedy opúšťajú domov svojich rodičov. A jedna vec, ktorá z tejto štatistiky vypláva, je dosť zarážajúca.

Slováci, podobne ako Chorváti a Taliani, nevedia kedy je čas „udělat dětem pápá“. Spomedzi všetkých Európanov práve my, spolu s obyvateľmi Čiernej Hory, Chorvátska a Talianska, v tomto rebríčku vedieme. Každá z vymenovaných krajín sa totiž môže pochváliť priemerom okolo 30 rokov. Teda vekom, kedy už majú deti dávno po vysokej škole, zarábajú si na seba, majú slušné životné skúsenosti a pomaly by sa možno mali aj oni sami stať rodičmi. V rebríčku Európskej únie nájdeme aj Českú republiku. Tá dosahuje európsky priemer na úrovni 26,1 roka.

V roku 2016 bolo v Európe 28,5 % mladých ľudí, teda vo veku od 25 do 34 rokov, ktorí stále žili s rodičmi. Popri Slovensku, ktoré predstavovalo 55,5 %, túto štatistiku slušne potiahlo Grécko s 55 % a Malta s 51 %. A takto to vyzerá o rok na to.

Statista

Na absolútne prvom mieste môžete vidieť Čiernu Horu. Tu sa deti pohýnajú od rodičov v priemere až vo veku 32 a pol roka. My však na tom nie sme oveľa lepšie s priemerom 30,8 rokov. Predbehnú nás však stále Taliani, na druhom mieste s priemerným vekom 31,9 rokov. Najlepšie sa umiestnili západné štáty, ako Francúzsko, Nemecko, Holandsko, taktiež Fínsko a Dánsko so Švédskom, kde deti odchádzajú z domu už vo veku 21 rokov.

ec.europa.eu
Uložiť článok

Najnovšie články