Foto: Pixabay

Aj keď o recyklovaní vieme všetci a chápeme jeho pointu, akosi ho veľmi nevyužívame.

Britská vláda sa rozhodla, že bude svojich občanov motivovať. Zvažuje, že za recyklovanie plastových fliaš bude platiť. Tajomník na oddelení, ktoré sa zaoberá životným prostredím, Michael Gove, vyhlásil, že momentálne debatujú o tom, ako by systém odmeny za recykláciu plastových fliaš mohol v Británii fungovať.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na konferencii britskej konzervatívnej strany sa Gove vyjadril: „Snažíme sa neustále hľadať nové riešenia v otázke redukcie plastového odpadu. Spolupracujeme aj s priemyslom a spoločne hľadáme spôsob, akým by sme nový systém recyklovania plastových fliaš mohli uplatniť v realite čo najefektívnejšie. Oceány a moria sú našim najväčším prírodným zdrojom a naša vláda je odhodlaná ochrániť ich v zdravom stave pre ďalšie generácie.“

Plánovaný program si získal podporu aj zo strany známej organizácie Greenpeace. Členka Greenpeace Ocean, Elena Polisano sa pre denník Daily Mail vyjadrila: „Urýchlene potrebujeme nejaké riešenie a myslíme si, že schéma recyklácie plastových fliaš, ktorú predostrel Michael Gove a vlády Škótska a Welshanov je pravdepodobne tým najlepším riešením.“

pixabay.com

Ak by sa podarilo plán implementovať, ľudia by dostávali niekoľko centov za každú fľašu, ktorú by v obchode vrátili. Systém by fungoval tak, že zákazníci by si za nápoje predávané v plastových fľašiach priplatili malý príplatok, ten by sa im však vrátil, keď by zákazník fľašu priniesol späť do obchodu, kde ju kúpil. Podobný systém efektívne funguje napríklad v Dánsku, či v Austrálii a počet recyklovaných plechoviek a fliaš zaznamenal nárast.

pexels.com

Podľa BBC je v súčasnosti v Británii recyklovaných približne 57 percent predaných plastových fliaš a počet ľudí, ktorí sa pre recykláciu rozhodnú, každým rokom narastá. Zrejme však nie dostatočne rýchlo, keďže napriek tomu sa každý rok dostane do oceánov 8 miliónov ton plastového odpadu, čo je ekvivalentom k jednému plnému smetiarskemu autu plnému plastu, každú jednu minútu. Odpady plávajúce v Tichom oceáne už dokonca vytvorili ostrov, ktorý je väčší ako Francúzsko a dokonca 14 krát väčší ako územie Slovenska. Ostrov dostal pomenovanie Veľký pacifický kôš. Skladá sa najmä z plastov a chemických kalov, ale aj rôznych iných druhov odpadu. Fakt, že smetie vytvorilo ostrov je alarmujúci.

Gove dodáva, že schéma recyklácie plastových fliaš by nasledovala po zavedení dane na plastové tašky. Súhlasíte s touto myšlienkou? Malo by sa niečo takéto zaviesť aj na Slovensku?

Pozri aj: Za igelitovú tašku až 4 roky väzenia. Táto krajina zaviedla najtvrdší protiplastový zákon na svete

ladbible
Uložiť článok

Najnovšie články