Foto: Archív TASR/AP

História prvej cestovnej kancelárie končí.

Britská cestovná kancelária (CK) Thomas Cook v dôsledku úpadku zrušila státisíce rezervácií dovoleniek po tom, ako sa spoločnosti nepodarilo zabezpečiť finančné prostriedky na svoju záchranu. Krach firmy v pondelok oznámil britský úrad pre civilné letectvo, informovala agentúra AP.

Prostredníctvom CK Thomas Cook si rezervovalo dovolenky viac ako 600.000 ľudí. Podľa úradu pre civilné letectvo v zahraničí v súčasnosti dovolenkuje 150.000 Britov, ktorým bude musieť byť vyplatené odškodné. Zrušené budú tiež všetky lety jej štyroch aerolínií a o prácu príde 21.000 zamestnancov v 16 krajinách sveta vrátane 9000 v Británii.

Foto: Archív TASR/AP

Najstaršia cestovná kancelária na svete, ktorá zápasila s problémami v piatok potvrdila, že žiadala akcionárov o ďalších 200 miliónov libier (225,39 milióna eur) na dokončenie plánu reštrukturalizácie a záchranu spoločnosti. Nefunkčná je už aj webstránka cestovnej kancelárie. Pomoc s dopravou britským turistom, ktorí po krachu cestovnej kancelárie „uviazli“ v zahraničí zabezpečí Britský úrad pre civilné letectvo.

Začali s výletmi vlakom

Najstaršia cestovná kancelária na svete vznikla v 40. rokoch 19. storočia v Británii. V časoch veľkej priemyselnej revolúcie, keď sa ľudia v obrovských masách sťahovali za prácou z vidieka do miest, prakticky absentovala akákoľvek ponuka voľnočasových aktivít a ľudia sa často uchyľovali k alkoholu. Thomas Cook preto začal organizovať výlety po železnici medzi mestami Leicester, Nottingham, Derby a Birmingham. Išlo vôbec o prvú formu organizovaného cestovného ruchu v histórii.

Thomas Cook, Foto: National Library of Wales [Public domain], via Wikimedia Commons
O výlety do britských miest bol veľký záujem, v roku 1851 cestovná kancelária Thomasa Cooka zorganizovala výlet na Svetovú výstavu (výstava priemyslu a kultúry, pozn. red.) v Londýne, v polovici 50. rokov už aj prvé zájazdy po Európe a v nasledujúcom desaťročí aj po Spojených štátoch amerických. Thomas Cook sa tak stal priekopníkom cestovného ruchu v podobe ako ho poznáme aj dnes.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )