Oficiálne foto distribútora

Film je najsilnejším nástrojom, ako ovplyvniť verejnú mienku a otvoriť celospoločenskú diskusiu.

Hollywoodski filmári to dobre vedia a už dlhé roky otvárajú démonizované a tabu témy a prinášajú ich širokým masám. Po príklady nemusíme chodiť ďaleko – minuloročný Únos bol jedným s faktorov, pre ktoré boli u nás nakoniec zrušené Mečiarove amnestie. Aj preto sa v posledných rokoch na plátnach kín čoraz viac objavujú dramatické príbehy homosexuálnych, bisexuálnych či transrodových ľudí.

Článok pokračuje pod videom ↓

Väčšina sveta totiž v prípade LGBTI práv stále zaostáva a práve filmy o sexuálnej identite nám všetkým môžu pomôcť lepšie pochopiť problémy ľudí, ktorí aj v 21. storočí mnohokrát nemajú právo byť samými sebou. Poznáte tie najlepšie z nich?

Skrotená hora

Príbeh dvoch kovbojov, ktorí sa do seba zamilujú, vystrelil do hereckej prvej ligy Heatha Ledgera aj Jakea Gyllenhaala. Najmä Ledgerovi, ktorý bol pred filmom známy skôr komediálnymi úlohami, dopomohol výkon v Skrotenej hore k jeho životnej roli Jokera v Temnom rytierovi. Dráma získala na Oscaroch v roku 2006 rekordných 8 nominácií a hoci premenila len tri, uspela v oveľa dôležitejšej oblasti – pomohla rozprúdiť diskusiu o manželstvách rovnakého pohlavia, ktoré boli na celom území USA uzákonené takmer o 10 rokov neskôr.

Carol

V iných rukách by mohol film Carol pôsobiť pateticky, no elegantná a atmosférická réžia Todda Haynesa a nadľudské výkony Cate Blanchett a Rooney Mara zlomia aj tých najväčších cynikov. Film zasadený v Amerike 50. rokov rozpráva príbeh bohatej Carol, ktorá pri náročnom rozvode nájde oporu v charizmatickej predavačke Therese. Napriek tomu, že homosexuálny styk bol v tom čase ešte stále považovaný za zločin a obe pochádzajú z rozdielnych spoločenských vrstiev, sa obe nechajú bezhlavo uniesť silou vlastného citu.

Milk

Životopisný film Harveyho Milka v Spojených štátoch zarezonoval v tamojšej spoločnosti podobne ako Skrotená hora. Ako je možné, že už v roku 1972 Američania zvolili prvého otvorene homosexuálneho politika a v roku 2008 nie sú homosexuálne manželstvá stále samozrejmosťou? V žiadnom prípade však filmu nešlo len o vyjadrenie postoja, režisér Gus Van Sant a herec Sean Penn dokonale zobrazili zápal pre zmenu a voľnomyšlienkárskeho ducha San Francisca v 70. rokoch, za čo Pennovi právom patrí jeho druhý Oscar.

Moonlight

Moonlight si mnohí pamätajú najmä ako film, ktorý nečakane (a veľmi vtipne) uchmatol minulý rok Oscara za Najlepší film hviezdnemu La La Landu. Nadčasový príbeh zasadený do drsných kulís predmestia Miami, si však sošku určite zaslúži. Moonlight je životným portrétom homosexuála Chiriona (oscarový Mahershala Ali), ktorý v troch etapách zachytáva jeho trpké dospievanie a boj o miesto v spoločnosti.

Daj mi tvoje meno

Najvýznamnejším filmom s LGBTI tématikou minulého roka je romantická dráma Daj mi tvoje meno (orig. Call Me By Your Name). Film je príbehom Elia, ktorý počas horúceho talianskeho leta objavuje svoju sexuálnu identitu. Keď si Eliovi rodičia pozvú na leto do domu hosťa, sedemnásťročný tínedžer z toho nie je vôbec nadšený. Spočiatku sa zdá, že s americkým študentom Oliverom toho nemajú veľa spoločného, no keď spolu začnú tráviť viac času, rozvinie sa medzi nimi niečo oveľa hlbšie než len priateľstvo…

Dráma Daj mi tvoje meno si vyslúžila až 4 nominácie na tohtoročných Oscaroch, bojovať o sošku bude v kategóriách Najlepší herec, Najlepší film, Najlepšia adaptácia a Najlepšia pieseň. Adaptáciu kultového románu Andrého Acimana kritici vyzdvihujú najmä pre silné herecké obsadenie (predstaviteľ Elia, Timothée Chalamet má len 22 rokov), dusnú atmosféru a nežné zobrazenie prebúdzajúcej sa sexuality.

Drámu Daj mi tvoje meno nájdete v slovenských kinách už tento štvrtok 1. februára. Na vaše plátna ju prináša spoločnosť Itafilm.

Pozri aj: Celý bol natočený iba na iPhone, no nezbadáte to. Pozrite si trailer k filmu legendárneho režiséra Stevena Soderbergha

itafilm
Uložiť článok

Najnovšie články