Foto: Continental Film, Magic Box

Ľuboš Belko / / Film
Na našom území sa odohralo značné množstvo nechutných a kontroverzných prípadov. A tie sa mnohokrát stáli predmetov filmárov.

Výsledok rozhodne stojí za to. Práve filmy, ktoré boli nakrútené podľa skutočných udalostí, majú v súčasnosti na území Slovenska a Česka nesmierne veľký úspech. Niet sa čomu čudovať. Sme susediace krajiny a ak sa práve odohráva nejaká kauza, žije ňou celý národ. Či už ten náš, alebo susedný. A práve tieto prípady sa stávajú skvelými námetmi pre súčasné filmy.

Dnes sme pre vás pripravili zoznam tých najlepších, ktorým by ste určite mali dať šancu. Nie len, že vás pripútajú napätým a dynamickým dejom, ale možno vás aj čosi priučia o našej neslávne známej histórii.

Kajínek

Kajínek je český film z roku 2010 debutujúceho režiséra Petra Jákla o Jiřím Kajínkovi a atmosfére v Českej republike po roku 1990, z obdobia budovania nového demokratického štátu a vtedajšieho stavu českej justície. Film zhliadlo 120-tisíc divákov za prvý víkend, čo je v Česku historický rekord. V roku 2011 získal film jedného Českého leva za Najlepší mužský výkon vo vedľajšej roli.

Requiem pro panenku

Requiem pro panenku je český film režiséra Filipa Renča z orku 1991. Do ústavu pre mentálne postihnutých je omylom umiestnená Marika, ktorú stvárnila Aňa Geislerová. Spoznáva život v ústave, ako sú týrané neposlušné chovankyne, snaží sa dostať von, ale proti zavedenému systému veľa šancí nemá. Film končí tragicky, keď nešťastnou náhodou začne ústav horieť a niekoľko chovaniek uhorí.

Únos

Únos je slovenský film režisérky Mariany Čengel Solčanskej. Ide o napínavý pohľad do minulosti inšpirovaný skutočnými udalosťami na slovenskej politickej scéne deväťdesiatych rokov. Film počas prvého víkendu uvidelo rekordných 67 369 ľudí a viaceré kinosály hlásili preplnenú kapacitu. Dosiahol väčší divácky záujem ako filmy Všetko alebo nič, Červený kapitán alebo Bathory.

Vtedy v raji

Film na motívy rovnomenného románu spisovateľa a scenáristu Josefa Urbana Vtedy v raji, ktorý sa natáčal aj vo Vysokých Tatrách, rozpráva o osudovej láske, nezlomnom priateľstve a vzťahoch českých a nemeckých horolezcov, do ktorých osudovo zasiahla ťažká vojnová doba Protektorátu.

Sametoví vrazi

Film nakrútený podľa skutočného príbehu. Beštiálna päťnásobná vražda medzi rokmi 1991 až 1993 vyniesla piatim osobám tri milióny korún. Títo ľudia svoje obete nešetrili ani po smrti. Tri z obetí našli potápači na dne priehrady Orlík. Dve z obetí patrili k priamym príbuzným páchateľov. A to všetko pre peniaze, ktoré sa rovnajú priemernému zárobku skupiny v legálnom zamestnaní.

Pozri aj: Nie sú tak populárne, no majú vysoké hodnotenia. Toto je 5 skvelých slovenských a českých filmov, ktoré ste pravdepodobne nevideli

0
Komentovať (0)