Foto: Slovenský filmový ústav, Magic Box

Poznáte to, nie je všetko zlato, čo sa blyští.

Za poslednú dobu vzniklo v slovenskej a českej produkcii veľké množstvo filmov. A veľké percento z nich sa dostalo na obrazovky komerčných a prémiových televízií, ale aj do kín. No niekedy dobré promo a známi herci nie sú postačujúci na to, aby tvorcovia docielili naozaj kvalitný audio-vizuálny zážitok. Aj napriek tomu, že slovenská kinematografia neustále smeruje vpred, stále sa nájdu tituly, ktoré nejde označiť inak ako brak.

A pritom existuje obrovské množstvo filmov, ktoré boli omnoho lepšie. A koľkokrát ani nemusia byť nové. To svedčí naozaj o tom, že promo nie je všetko. Dnes vám prinášame zoznam filmov, ktoré pochádzajú z dielní slovenských a českých filmárov, no nedočkali sa tak veľkej popularity, akú by si zaslúžili.

Záhrada

Záhrada je slovenská poeticko-komediálna dráma z roku 1995, v ktorej si hlavné úlohy zahrali Marián Labuda st., Roman Luknár a Zuzana Šulajová. Film utŕžil českú filmovú cenu Českého leva pre rok 1995 v piatich kategóriách. Nepraktický a uzavretý učiteľ Jakub uteká z mesta do schátraného domu svojho deda. V idylickom prostredí záhrady okolo domu sa pokúša vyriešiť svoje konfliktné vzťahy a nájsť svoje miesto v živote.

Lea

Nemecký reštaurátor Herbert Strehlow presvedčí slovenského sedliaka, aby mu dal dvadsaťjeden ročnú chovanku Leu. Dievča vyrastalo u pestúnov od siedmich rokov. Po tom, čo bola svedkom vraždy svojej matky, prestala rozprávať. Jej jediným útočiskom sú kresby a básničky určené mŕtvej matke. Počas krátkeho spolužitia Lea i Strehlow pochopia, že sa obaja len rôznym spôsobom uzatvorili pred ostatnými. Film získal ocenenie Českého Leva v dvoch kategóriách a na medzinárodnom filmovom festivale v Bruseli Krištáľovú hviezdu za najlepší film.

Strach

Film strach vychádza z románu Eduarda Fikera Kilometr devatenáct. Ten po prvýkrát vyšiel v roku 1960. Z tejto série vyšli ďalšie štyri filmy, ktoré mali v čase svojho vzniku naozaj veľký úspech. Odvtedy však už ubehlo veľa vody a film Strach aj jeho pokračovania (Vrah skrýva tvár, Po stopách krvi, Na koľajniciach čaká vrah a Diagnóza smrti) žiaľ zapadli prachom. Napriek tomu by ste im určite mali dať šancu, pretože ide o výbornú československú detektívku.

Utekajme, už ide!

Komédia z roku 1986 rozpráva o ľudskom šťastí, indickej mágii a manželskej nevere. Príbeh o bytových problémoch manželov Syslovcov, ktorí sa jedného dňa nechtiac prebúrajú do komfortného bytu svojho suseda, Dr. Mahma, ktorého stvárnil Milan Lasica. Keďže je často na cestách, začnú byt využívať pre seba, pričom používajú aj osobné veci majiteľa. Ide o prvý film po roku 1969, v ktorom hral Milan Lasica po zákaze zo strany štátnej moci. V roku 1989 bol film nominovaný na filmovom festivale Fantasporto na najlepší film.

Medená veža

Medená veža je filmová dráma z roku 1970 natočená podľa námetu Ivana Bukovčana o priateľstve partie horolezcov Pirina, Starca a Valéra vo Vysokých Tatrách. Tento film je považovaný za jeden zo skvostov slovenskej kinematografie. Nakrúcalo sa na materiál, ktorý bol v tom čase na našom území neštandardný a drahý. Kodak Eastmancolor, ktorého cena sa v tej dobe pohybovala okolo jedného amerického dolára za jeden meter. Film mal rozpočet 5 700 706 Kčs a po jeho natočení sa mu podarilo prilákať do kín 435 371 divákov.

Pozri aj: Toto je 5 slovenských a českých filmov o 2. svetovej vojne, ktoré možno nepoznáte, no sú kvalitnejšie, ako tie z Holywoodu

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy