Ubýtok ľad na Antarktíde v dôsledku rekordných teplôt. Foto: NASA Earth Observatory

Extrémne teplé obdobie v Antarktíde spôsobilo aj mimoriadne topenie ľadu.

Krajina večného ľadu zažíva na začiatku nového desaťročia mimoriadne teplé obdobie. Na južnej pologuli je síce aktuálne leto, teploty na Antarktíde však dosahujú historické rekordy. Potvrdzujú to aj satelitné zábery NASA, ktoré ukazujú topenie v oblasti antarktického polostrova.

Tohtoročný február sa na Antarktíde niesol v znamení prekonávania historických teplotných rekordov. Najvyššiu teplotu vôbec najskôr namerali na argentínskej vedeckej stanici Esperanza, keď teplota na najsevernejšom výbežku Antarktického poloostrova dosiahla až 18,3°C. O niekoľko dní neskôr namerali na ostrove Seymour teplotu, ktorá vôbec po prvýkrát prekonala hranicu 20°C.

Foto: NASA Earth Observatory

Topiaci sa ostrov

Mimoriadne vysoké teploty na Antarktíde majú aj svoje logické dôsledky v podobe topenia ľadu pokrývajúceho najjužnejší kontinent. Glaciológ Mauri Pelto na základe satelitných snímok zistil, že ostrov Eagle Island v blízkosti Antarktického polostrova stratil počas krátkeho teplého obdobia v prvej polovici februára pätinu sezónneho snehu, informuje na svojom webe NASA.

„Takéto rýchle topenie som na Antarktíde ešte nevidel,“ hovorí pre NASA Pelto. „Pozorovali sme ich na Aljaške alebo v Grónsku, ale nie na Antarktíde,“ komentuje glaciológ a tvrdí, že dramatické topenie ľadu spôsobujú dlhšie obdobia s teplotami výrazne nad bodom mrazu, aké do nástupu 21. storočia neboli pre krajinu večného ľadu vôbec bežné.

Eagle Island v období 4. - 13. februára, foto: NASA Earth Observatory

Čoraz častejšie teplé obdobia

Mimoriadne teplý začiatok februára na severe Antarktídy spôsobil podľa NASA súbor viacerých meteorologických faktorov. Brazílsky vedci, ktorí namerali rekordnú teplotu 20,75°C, tiež avizovali, že ide o „jednorazovo nameraný údaj a nie o súčasť dlhodobého zberu dát na danom mieste“ a hodnota tak nijako nevypovedá o trende klimatickej zmeny v regióne.

Počas aktuálneho leta však Antarktída zažila už tretie mimoriadne teplé obdobie. Prvé sa objavilo v novembri, ďalšie v januári a tretie začiatkom februára. „Rozmýšľať o februárovom teplom období nie je také dôležité. Dôležitejšie je, že takéto udalosti prichádzajú čoraz častejšie,“ hovorí glaciológ Mauri Pelto.

Uložiť článok

Najnovšie články