inhabitat.com

inhabitat.com

Trofejovému lovu v Rumunsku odzvonilo.

Na veľké prekvapenie spravila v utorok rumunská vláda rázne rozhodnutie. Zakázala trofejový lov medveďov, vlkov, rysov a divokých mačiek. Tento krok má chrániť najväčšie populácie mäsožravcov v Európe. 

Vzhľadom na to, že malo Rumunsko v roku 2016 najvyššie kvóty na lov, toto opatrenie zachráni približne 550 medveďov, 600 vlkov a 500 mačkovitých šeliem starších ako 12 mesiacov ročne.

Počas posledného desaťročia sa v Rumunsku stal trofejový lov miliónovým nástrojom a lovci z celého sveta si platili len za to, aby dostali nárok na „trofej“. Tieto sumy sa niekedy pohybovali na hranici 10-tisíc eur.

uhdwallpapers.org
uhdwallpapers.org

Každý rok predkladali vláde stovky poľovníckych spolkov po celej krajine dve čísla: celkový počet a počet, o ktorom sa domnievali, že spôsobí škody. To druhé číslo sa potom použilo pre kvóty, ktoré neskôr predávali.

Toto pravidlo však bolo tak trošku pritiahnuté za rožky. Ako môže poľovnícke združenie samo určiť, koľko druhov treba ročne zabiť, aby „nespôsobili škodu“? A keď si k tomu zohľadníme tvrdenie od mimovládnych organizácií, ktoré tvrdia, že divých zvierat je oveľa menej ako sa ročne zráta… Jednotlivé zvieratá sa mnohokrát počítajú duplicitne.

To, ako bude Rumunsko na tento zákon reagovať, uvidíme časom, no dúfame, že sa tieto zákony postupne rozšíria a pomaličky sa dostanú aj na naše územie.

The Guardian
Príbehy
0
Komentovať (0)